Foto – Valdis Ilzēns

Lokanie skursteņi 0

Mainoties apkures sistēmām, nāk arī jauns to aprīkojums. Vai brīnums, ka drīz skursteņus taisīsim no polimērmateriāla?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Konsultēja “MVSS” valdes priekšsēdētājs Sergejs Solodovs.

Tradicionālajām malkas apkures sistēmām, kurās izmantoja augstas temperatūras katlus, pilnīgi piemēroti ir ierastie ķieģeļu skursteņi. Tajos dūmgāzes nonāca, uzkarsušas virs 400 grādiem, un daudz siltuma izkūpēja atmosfērā. Par to uztraucās gan dabas draugi, gan ekonomisti. Laika gaitā inženieri pilnveidoja katlu lietderības koeficientu. Zemu izmešu temperatūras katli gandrīz visu siltumu patur mājā, ārā izlaižot tikai 140 līdz pat 40 grādu siltas dūmgāzes. Zema temperatūra tradicionālajā ķieģeļu dūmvadā rada problēmas, jo šīs gāzes sastāv no ūdens tvaikiem un sodrējiem. Kad tvaiki atdziest, tie kopā ar sodrējiem izveido kodīgas skābes – sālsskābi un sērskābi. Piemēram, sadedzinot vienu kubikmetru dabasgāzes, izveidojas 2 litri ūdens, kas daļēji izkļūst apkārtējā vidē kopā ar dūmiem un daļēji nogulsnējas iekšpusē uz dūmvada sienām. Skābais ūdens pakāpeniski drupina ķieģeļus, apmetumu, apšuvumu, betonu un dažreiz ir tik kodīgs, ka saēd pat tērauda cauruli (skābju drošas jau ražo, tomēr tās izmaksā dārgi!). Korozijas traipi, notecējumi un sāļu izgulsnējumi uz māju sienām ir dūmgāzu izšķīdinātās slāpekļskābes un sērskābes iedarbības pēdas. Saēstais skurstenis apdraud jumtu, traucē apkuri un rada ugunsgrēka briesmas. Lai vecos renovētu, izmanto keramiskās caurules un izolētas vai parastas nerūsējoša metāla caurules. Nupat talkā nākuši arī modernie plastiskie dūmvadi FuranFlex, kas darināti no kompozītmateriāliem.

 

Polimēru ieliktnis

CITI ŠOBRĪD LASA

No polimēru kompozītmateriāliem izgatavots elastīgs skursteņu ieliktnis esot ieraudzījis dienasgaismu pirms apmēram 10 gadiem Ungārijā firmā “Kompozitor”. Lai arī ideja par lokana materiāla izmantošanu skursteņu oderēšanā liekas vismaz savāda, pašlaik jau Eiropā pārdoti vairāki miljoni metru FuranFlex, un tas jau ir nopietni. Mākslīgās izcelsmes materiāls ļauj ekonomēt neatgriežamo zemes bagātību – dzelzi. Lai arī pašlaik cenu līmenis dabīgajiem nerūsējošā metāla skursteņiem ir tāds pats kā mākslīgajiem, no kompozītmateriāliem veidotajiem, var droši prognozēt, ka pirmajiem tā tikai turpinās pieaugt, kamēr mākslīgo ražošana, uzlabojoties tehnoloģijām, var kļūt aizvien lētāka. FuranFlex ir ar stikla šķiedras audumu apvilkts augstā temperatūrā un mitrumā cietējošu mākslīgo sveķu kompozītmateriāls, kas no iekšpuses izoderēts ar termoplasta plēvi. Materiāls paredzēts zemas temperatūras apkures katlu dūmgāzu izvadīšanai, vislabāk izmantojams gāzes, dīzeļdegvielas un granulu katliem. FuranFlex ir lielāka izturība pret koroziju nekā nerūsējošajam tēraudam, un šis materiāls ir ļoti viegls. Pēdējā laikā tirgū ienāk caurules, kuras spēj izturēt arī sadegšanas katlu dūmgāzu augstās temperatūras. Materiālu Latvijā izplata SIA “Metālu un ventilācijas sistēmu serviss (MVSS)”.

 

Montāžas specifika

FuranFlex cauruli var izmantot ikviena jau esoša dūmvada apdarē. Īpaši tā piemērota, kad skursteņa renovēšanai neder nerūsējošā tērauda moduļi – dūmu šahtas sašaurinājumu vai līkumu dēļ. Tādos gadījumos bieži nākas nojaukt vai daļēji izjaukt skursteni, kas kopā ar atjaunošanu izmaksā dārgi. Toties remonts ar FuranFlex ievietošanu notiek, saglabājot dūmeņa konstrukciju. Vispirms uzņēmuma speciālisti ar videokameru pārbauda esošo kanālu un nepieciešamības gadījumā to iztīra. Tad sagatavotajā kanālā ievirza mīkstu cauruli, kas atgādina saritinātu ugunsdzēsēju šļūteni, un nostiprina dūmvada apakšā un augšā. Caurulei pievieno tvaika ģeneratoru un piesūknē to līdz 0,2 – 0,5 bāriem. Tvaika un spiediena ietekmē bezformīgais ieliktnis iegūst kanāla formu un sacietē. Noslēpums ir tehnoloģijā: notiek polimēru kompozītmateriāla – sintētisko sveķu – neatgriezeniska sacietēšana karstā tvaika iedarbībā. Montāža aizņem 3 līdz 5 stundas, bet viss pasākums, ieskaitot sagatavošanos, tikai vienu līdz divas dienas.

 

 

Uzziņa

• FuranFlex polimēru ieliktnis ir monolīts gāzu hermētisks materiāls ar gludu iekšējo virsmu. To iespējams izmantot jebkādā garuma (rullī ir 80 metri), diametra (80 – 800 mm) un formas (apaļš, ovāls, taisnstūris) dūmvadiem. Plānotā darba temperatūra – līdz +250 °C, sešas stundas iztur arī 600 grādu, 20 minūtes – pat 1000 grādus. Aukstumizturība – līdz -50 °C. Izturība pret koroziju 2,5 reizes lielāka nekā nerūsējošajam tēraudam un sasniedz 7 desmit ballu skalā.

• FuranFlex izmanto arī ventilācijas kanālu veidošanai. Tos var izlocīt pat 90 grādu leņķī, kamēr dūmvadus – līdz 50 grādiem. Interesanti, ka pagrieziena izveidošanai cauruli var piegriezt gluži kā bikses!

• FuranFlex var brīvi savienot ar nerūsējošā skārda caurulēm, veidojot savienojumus starp skursteni un krāsni.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.