LOK finansēs dopinga kontroli 0
Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK) nolemts no sava budžeta atvēlēt 3000 latu, lai pirms olimpiskajām spēlēm nodrošinātu dopinga pārbaudes visiem mūsu atlētiem, kuri gatavojas startēt Londonā.
Nenāks par ļaunu
LOK ģenerālsekretārs Einars Fogelis nešaubās, ka tie mūsu sportisti, kuri jau daudzkārt piedalījušies starptautiskās sacensībās, pietiekami orientējas uztura un medicīnas lietās, lai dopinga kontrolēs neradītu problēmas paši sev un citiem. Tomēr papildu piesardzība nekad nenāk par ļaunu, tādēļ visus pārbaudīs, lai simtprocentīgi pārliecinātos, ka viņi uz Londonu dodas “tīri”.
Vismaz vienai dopinga pārbaudei pirms spēlēm tiks pakļauti arī visi Lielbritānijas olimpiskās komandas sportisti, tostarp ar asinsanalīžu palīdzību un lielākoties – bez iepriekšēja brīdinājuma. “Būdami olimpisko spēļu saimnieki, vēlamies nostāties godīga sporta aizstāvju priekšgalā, pārliecinot mūsu valsts iedzīvotājus, ka sportistu rezultāti tiek sasniegti tikai ar smagu darbu,” paziņojis Lielbritānijas antidopinga aģentūras vadītājs Endijs Perkinsons.
Briti bija atvēzējušies neļaut olimpiskajās spēlēs piedalīties nevienam atlētam, ja viņš tuvākā vai tālākā pagātnē izcietis sodu par dopinga lietošanu. Vairākus mēnešus ilgušie strīdi beidzās ar Starptautiskās sporta arbitrāžas tiesas lēmumu, ka tas nu būtu par traku, jo ir pretrunā pat Pasaules antidopinga aģentūras kodeksam.
Četri lāpneši
Londonas olimpisko spēļu uguns, ko 10. maijā iededza Grieķijas saule, Lielbritānijā ieradās nedēļu vēlāk un sākusi apceļot valsti lāpnešu stafetē. Tajā piedalīsies arī četri latvieši. Ieva Liepiņa un Aivars Čaklis jau pērnruden šo godu izpelnījās LOK rīkotajā lāpnešu konkursā, bet vēl divus ar stafetes rīkotājas tiesībām izraudzīja elektronikas firma “Samsung”. Tie ir populārais pavārmeistars Mārtiņš Rītiņš un 14 gadus vecā skolniece Linda Kļaviņa. Lāpnešu misiju viņi veiks 18. jūlijā, deviņas dienas pirms olimpiskās uguns uzliesmošanas, atklājot spēles.
Atklāšanas ceremonija 27. jūlija vakarā notiks Londonas jaunajā olimpiskajā stadionā, kas spēļu saimniekiem izmaksāja 500 miljonus mārciņu (Ls 432 000 000) un savus vārtus pirmo reizi oficiāli atvēra jau 6. maijā, klātesot 40 tūkstošiem skatītāju. Pār viņiem nogāzās baltu balonu ūdenskritums, ko ar slēdža palīdzību palaida spēļu rīcības komitejas vadītājs Sebastjans Ko. Skatītāju tribīņu ietilpība ir divreiz lielāka, un nav šaubu, ka 27. jūlijā visas 80 000 vietas būs aizpildītas līdz pēdējai. Atklāšanas svētku scenārijs “Brīnumu salas” kā arvien tiek glabāts aiz septiņām atslēgām. Tomēr par nelielu informācijas noplūdi parūpējies eksbītls Pols Makartnijs, BBC radio pastāstot, ka viņa pārziņā būšot ceremonijas beigu daļa.
Debesu drošībai
Lai garantētu spēļu viesu drošību, Londonas gaisa telpu pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara kontrolēs Lielbritānijas bruņotie spēki, jo civilie gaisa satiksmes kontrolieri, kam jārūpējas par 500 tūkstošu papildu viesu ierašanos Londonas lidostās, būs Aizsardzības ministrijas pārraudzībā. Ministrija deleģēs arī 13,5 tūkstošus militārpersonu, kas drošības un kārtības uzturēšanai Londonā pievienosies 12,5 tūkstošiem policistu, 16 tūkstošiem privāto apsargu un neapmaksātu brīvprātīgo.
Spēlēm gatavojas arī pavāri. Dalībniekiem, viesiem un personālam viņi izsniegs 14 miljonus maltīšu, kas būšot miera laika lielākais ēdināšanas pasākums Lielbritānijā. Ēdienkarte piedāvā, piemēram, britu tradicionālo maltas gaļas sacepumu ar kartupeļu biezeni par astoņām mārciņām jeb septiņiem latiem, alu par Ls 3,70 un pudeli ūdens par pusotru latu.
Citās zemēs
Lietuvas Olimpiskajā komitejā nolemts neļaut Donātai Rimšaitei Londonā pārstāvēt Krieviju modernās pieccīņas sacensībās. Pirms diviem gadiem Rimšaite izcīnīja sudraba medaļu pasaules un bronzas – Eiropas čempionātā, bet pēc tam apprecējās ar kādu Krievijas sportistu, pieņēma šīs valsts pilsonību un jau pērn to pārstāvēja dažās sacensībās. Olimpiskā harta to nepieļauj.
Saūda Arābijas Olimpiskās komitejas vadītājs princis Navafs bin Feisals noraidījis iespēju savas valsts sportistu delegācijā iekļaut sievietes, tomēr nelikšot šķēršļus viņām pašām pieteikt savu kandidatūru spēļu rīkotājiem. Pagaidām to darīt vēlas vienīgi jātniece Dalma Malhasa (18). Bet Malaizijas šāvēja Nura Surjani Mohameda Taibi (29) gatavojas Londonā startēt, būdama astotajā grūtniecības mēnesī. “Pirms sacensībām palūgšu mazulim: nekādas speršanas, paliec mierīgs tikai stundu un 15 minūtes,” drosminiece sacījusi intervijā aģentūrai “Reuters”.