Viņu laikam politikā jābeidzas, uzskata “oligarhu sarunu” publiskotāja 56
Žurnāls “Ir” jūnija trīs numuros un portālā publicējis oligarhu sarunas. Žurnāla “Ir” galvenajai redaktorei Nellijai Ločmelei uzdevām vairākus jautājumus, kas izskanējuši sabiedrībā.
Kāpēc sarunas netika publiskotas pirms pašvaldību vēlēšanām, ņemot vērā, ka tās varēja ietekmēt vēlētāju izvēli, piemēram, Rīgā un Ventspilī? Sabiedrība redz, ko runājis un domājis Aivars Lembergs, Andris Ameriks…
N. Ločmele: Rakstu sēriju par oligarhu sarunām sagatavojām publicēšanai tik ātri, cik vien tas bija iespējams, vienlaikus nodrošinot žurnālistiskā darba kvalitāti. Uzskatu, ka nav pamata saistīt šīs sarunas ar kādām konkrētām vēlēšanām, jo tās satur fundamentālu informāciju, kas ietekmēs Latvijas politikas procesu ilgtermiņā.
Vai žurnāla rīcībā ir audioieraksti? Ja jā, kāpēc netiek publicēti skaņas formāti, bet balsis ierunā aktieri? Ja jūsu rīcībā nav audioieraksta, bet atšifrējums uz papīra, vai pilnībā uzticaties savam avotam, ka sarunas ir autentiskas?
Publiskojot “oligarhu sarunas”, “Ir” izvērtēja, kāds informācijas pasniegšanas veids ļaus vislabāk sasniegt divus mērķus – informēt sabiedrību par sarunu saturu un vienlaikus aizsargāt avotus, kas informāciju snieguši.
Varu apliecināt – pirms sarunu publicēšanas “Ir” pārliecinājās par to autentiskumu. Visas “Ir” publicētās sarunas tiešām ir notikušas un to saturs ir atspoguļots patiesi. Nepieciešamības gadījumā “Ir” spēs to pierādīt tiesā.
No iesaistītajiem cilvēkiem izskan atrunas, ka sarunas esot rediģētas, sagrozītas u. tml. Vai apliecināt, ka sarunas nav sagrozītas?
Varu apliecināt, ka sarunu dalībnieki ir teikuši katru vārdu, kas ir publicēts. Visi, kas apgalvo, ka sarunas ir piepušķotas vai apzināti sagrozītas, melo. Protams, rakstu ietvaros ir izmantoti konkrēti citāti, nevis pilns katras sarunas atreferējums, bet sarunu saturs ir godprātīgi un patiesi atspoguļots.