Locītavu sāpes. Par kādām slimībām tās var liecināt? 0
Izteikts stīvums, sāpīgas kustības, diskomforts un tādēļ nespēja vienā stāvoklī atrasties ilgāk par piecām minūtēm – tas ir nopietns iemesls pārbaudīt, vai nav kāda nopietna locītavu slimība.
Locītavu sāpes var būt saistītas ar traumu vai citu īslaicīgu iemeslu, bet var būt arī simptoms kādai hroniskai slimībai, piemēram, osteoartrītam, reimatoīdam artrītam, ankilozējošajam spondilītam, podagras artrītam u.c. Jo laicīgāk diagnosticē sāpju iemeslu, jo lielāka iespēja izvairīties no komplikācijām.
Osteoartrīts ir bieži izplatīta hroniska slimība, kad iekaisuma dēļ notiek locītavu veidojošo kaulu skrimšļa slāņa samazināšanās un nodilšana. Visbiežāk slimība sākas 40 – 50 gadu vecumā, tomēr ar to saskaras arī jauni cilvēki. Osteoartrīts izplatās lēni un izraisa bojāto locītavu sāpes, stīvumu un pietūkumu. Tas var attīstīties jebkurā, bet visbiežāk skar tās, kam ikdienā ir vislielākā slodze, – gūžas, ceļgala, plaukstu locītavas.
Reimatoīdais artrīts ir hroniska autoimūna iekaisuma slimība, ko izraisa organisma imūnā sistēma. Cilvēka locītavu audi nezināmu iemeslu dēļ signalizē imūnajai sistēmai par savām izmaiņām, bet tā izraisa iekaisumu locītavās un visā organismā, tādēļ attīstās dažādu orgānu bojājumi.
Process var sākties jebkurā vecumā, taču pārsvarā starp 25 – 60 gadiem. Sievietes šī slimība skar apmēram trīs reizes biežāk nekā vīriešus.
Ankilozējošais spondilīts ir hroniska, autoimūna locītavu iekaisuma slimība, ko izraisa kalcija sāļu nogulsnēšanās mugurkaula saitēs. Procesā var iesaistīties arī roku un kāju lielās locītavas. Sāpes galvenokārt parādās vietās, kur cīpslas vai saites stiprinās pie kaula, piemēram, papēdī vai ceļgala locītavas sānos, vai uz krusta kaula mugurējās virsmas. Slimība biežāk skar jaunus cilvēkus (20 – 40 gados), vīriešus apmēram 10 reizes biežāk nekā sievietes.
Podagra ir vielmaiņas saslimšana, kas saistīta ar urīnskābes sāļu uzkrāšanos organismā un to izgulsnēšanos galvenokārt locītavās, zemādā un citur. Ar podagru slimo vidēja vecuma (40 – 50 gadi) cilvēki, lielākoties vīrieši. Jauniešiem podagra nav raksturīga, jo viņu vielmaiņa ir ļoti aktīva. Podagras artrīta cēlonis var būt iedzimti vielmaiņas defekti – organismā pastiprināti veidojas urīnskābe, jo trūkst fermenta, kas to pārveido par šķīstošu savienojumu. Vienlaikus ir samazināta nieru spēja izvadīt urīnskābi no organisma.