Foto: Pixabay

Locītavu problēmas skar arvien jaunākus cilvēkus. Traumatologs atklāj iemeslus 0

Locītavu sāpes vairs nav tikai gados vecāku cilvēku problēma, jo par sāpēm kustoties vai tieši pretēji – nepatīkamu stīvumu pēc ilgstošākas sēdēšanas – sūdzas cilvēki ne vien vecumā pēc 50 gadiem, bet arī gados jauni, pat sportiski un fiziski aktīvi cilvēki.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Traumatologs Visams Rafaels norāda – šī tendence ar katru gadu kļūst arvien izteiktāka.

“Nepareiza, nepiemērota fiziskā slodze un traumēšanās. Mešanās iekšā skriešanas drudzī tūlīt no biroja galda, neparūpējoties par atbilstošu sagatavošanos. Vai otra galējība – mazkustīgs dzīvesveids un pārāk liela slodze locītavām. Iemeslus šai nepatīkamajai tendencei var skaidrot ar pārmērībām, kas raksturīgas mūsdienu sabiedrībai,” skaidro V.Rafaels.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš uzsver, ka ir ļoti svarīgi nekavēties un savlaicīgi noteikt diagnozi, jo liela daļa locītavu sāpju var būt saistītas ar skrimšļa nodilšanu.

“Mēs neesam ķirzakas – neprotam ataudzēt svarīgus orgānus un ķermeņa daļas. Arī mūsu skrimšļi neatjaunojas, un, neatrisinot problēmu, skrimšļu nodilšana tikai turpināsies un būs nepieciešamas arvien nopietnākas manipulācijas, lai pieaugošās sāpes novērstu,” saka V.Rafaels.

Ārsts norāda, ka no locītavu sāpju ārstēšanas nevajadzētu baidīties.

Medicīnas tehnoloģijas strauji attīstās un skrimšļa nodilums vairs ne vienmēr nozīmē smagu operāciju un mēnešiem ilgu atveseļošanos ortozēs un kruķu pavadībā.

“Tagad arī Latvijā ir pieejama jaunākā tehnoloģija, kas ļauj artroskopiski – vien ar pāris nelieliem iegriezumiem – faktiski atjaunot skrimsli. Būtībā tā ir cilvēka skrimšļa dabīgās sastāvdaļas – kologēna – iepildīšana nodiluma vietā. Kologēns piesaista apkārtējās šūnas no kaula un skrimšļa un veido jaunus, veselus skrimšļaudus. Būtiskākais, ka implants atkal padara locītavu izturīgu,” skaidro V.Rafaels.

Svarīgākais – sajūtot regulāras locītavu sāpes, krakšķus, stīvumu, neignorēt simptomus un negaidīt brīnumu, bet gan vērsties pie ārsta, lai noteiktu diagnozi un atrisinātu sāpju cēloni.

“Mūsdienu straujajā dzīves ritmā laika taupīšanas nolūkā diemžēl ļoti bieži sāpes tiek remdētas ar pretsāpju tabletēm vai smērēm, bet tās problēmu nerisina. Tās tikai novērš simptomus, kamēr skrimslis turpina nodilt, un tad jau pie ārsta vēršas ar pamatīgi ielaistu slimību, kam nepieciešami atbilstoši, daudz nopietnāki risinājumi, piemēram, locītavu endoprotēzes,” piebilst ārsts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.