“Locītavās asinsrite samazinās un veidojas artrīts.” Fizioterapeite iesaka, ko būtu jāievēro sēdoša darba darītājiem 9
Tieši pēdējos gados rehabilitācijā strādājošie mediķi novērojuši, ka ir palielinājies to pacientu skaits, kuriem veselības traucējumu cēlonis ir “sēdošs darbs” un mazkustīgs dzīvesveids. “Pacienti nāk ar muguras sāpēm, ar sāpēm sprandā un sāpēm locītavās,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” atzina fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, algoloģe un fizioterapeite Ingrīda Tambora, diskutējot par mazkustīga dzīvesveida ieteikmi uz veselību.
“Bieži vien šīs te problēmas rodas no mazkustības. Mazkustības sekas. Cilvēks no rīta ir atvēris datoru, tā viņš visas astoņas stundas nostrādā. Līdz ar to ir traucēta asinsrite un pakāpeniski šī muskulatūra atrofējas, tā kļūst vājāka. Un tad, kad kļūst vājāki muskuļi, tad arī cīpslas un locītavas var sākt sāpēt. Tad izveidojas tāds muskuļu saišu disbalanss,” tā norādīja fizioterapeite Tambora.
Kad šāds pacients ierodas pie ārsta, tad viņš stāsta, ka sāpot ceļi. “Mēs piedāvajam ortozi, bet mēs arī konstatējam, ka šie augšstilbu muskuļi ir vājāki un ir nepieciešami vingrinājumi,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” turpināja stāstīt Tambora. Viņa saviem pacientiem stāsta to, kādi profilaktiskie vingrinājumi būtu nepieciešami “sēdošā darba” darītājiem vai tiem, kuri ikdienā par maz izkustas.
Tambora pastāstīja, kā būtu pareizi jārīkojas, lai neiedzīvotos veselības problēmās: “Ik pa stundai, ik pa 45 minūtēm vajadzētu piecelties, pastaigāt, apsēsties un rīkot arī šīs atpūtas pauzes darba laikā. Jāsāk ir stiprināt muskulatūra! Un līdz ar to tādā veidā mēs arī varētu mazināt sāpju rašanos, sāpju cēloņus. Ja lietojam tikai ortozes, tās uzliekam un turpinām tādā pašā veidā tādu pašu dzīvesveidu, tad faktiski jau problēma netiek risināta. Locītavās asinsrite samazinās un veidojas artrīts, skrimšļi norīvejas, un pakāpeniski pacientam ir jāstājas rindā uz operāciju – jāmaina locītava.”
Pilnu raidījumu “Dr.Apinis” skatieties TV24 ēterā otrdien, 5.martā, pl.13:00!