Foto – Shutterstock

Locītavas ārstē ar savām šūnām 5

Gadiem ritot, locītavas skrimslis nodilst ātrāk nekā spēj atjaunoties. Jaunībā gūtas traumas vai locītavu slimības, visbiežāk osteoartrīts, šo procesu vēl paātrina, līdz rodas sāpes, locītavu stīvums un kustību ierobežojumi. Ievadot locītavās speciāli sagatavotas paša pacienta asins sastāvdaļas, iespējams veicināt skrimšļa un citu mīksto audu atjaunošanos un attālināt nepieciešamību veikt locītavas endoprotezēšanu.

Reklāma
Reklāma

Vērtīgais augšanas faktors

Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Asinis sastāv no olbaltumvielām bagāta šķidruma jeb plazmas un no asins šūnām – eritrocītiem, leikocītiem un trombocītiem. Trombocīti satur tā saucamo augšanas faktoru, kas stimulē mīksto audu reģenerāciju.

“Paņemot pacienta paša trombocītus kopā ar plazmu un ievadot tos bojātajās locītavās, iespējams uzlabot visu mīksto audu stāvokli, ieskaitot skrimsli,” norāda traumatologs ortopēds Romāns Prozorovičs. Viņš stāsta, ka ar trombocītiem bagātinātas plazmas (PRP) injekcijas plaši izmanto gan skaistumkopšanā (ādas atjaunošanai, kā arī, lai stimulētu matu augšanu), gan sporta medicīnā. Ortopēdijā šo metodi izmanto osteoartrīta, locītavu skrimšļu defektu, saišu plīsumu un dažādu mīksto audu traumu ārstēšanai. Turklāt injekcijas var veikt ne tikai lielajās – gūžas, ceļa, pleca locītavās, bet arī sīkajās locītavās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ortopēds skaidro, ka pēc injekcijas locītavas, protams, nebūs tādas kā jaunībā, taču, izmantojot augšanas faktoru, iespējams novērst lokālus skrimšļa, saišu vai citu audu bojājumus. Piemēram, ja kādā skrimšļa vietā traumas dēļ izveidojies caurums, asiņu šūnas to aizaudzē, neļaujot bojājumam vērsties plašumā. Tā iespējams attālināt brīdi, kad būtu nepieciešama locītavu endoprotezēšana. Taču, ja pacienta locītavas skrimslis jau ir izdilis tik tālu, ka kaulu virsmas saskaras, radot sāpes un ierobežojot kustības locītavās, no procedūras nebūs liela labuma. Tādēļ, lai novērtētu skrimšļa, saišu, menisku un citu mīksto audu stāvokli, nepieciešams veikt izmeklējumus ar magnētiskās rezonanses iekārtu.

Kā notiek procedūra

“Šīs metodes lielākā priekšrocība ir tā, ka pacienta locītavās tiek ievadītas viņa paša asiņu sastāvdaļas, nevis ķīmiskas vielas. Tas ir dabisks, drošs un nekaitīgs paņēmiens, turklāt neizraisa alerģisku reakciju,” uzsver Romāns Prozorovičs. Viņš uzskata, ka ar trombocītiem bagātinātas plazmas injekcijas ir dabiska alternatīva hialuronskābes un citu sintētisko preparātu ievadīšanai locītavās, lai mazinātu sāpes un atjaunotu to kustīgumu.

Visa procedūra ilgst apmēram divdesmit minūtes. No pacienta vēnas tiek noņemtas asinis, kuras ievieto īpašā iekārtā – centrifūgā, kas apmēram pēc piecām minūtēm atdala asins plazmu un trombocītus, kas satur augšanas faktoru. Pēc tam plazmu un trombocītus sajauc un nekavējoties ievada pacienta locītavā vai citā ķermeņa vietā, jo trombocīti ļoti ātri zaudē savas vērtīgās īpašības.

Injekcijai, piemēram, ceļa locītavā pietiek ar 5 – 7 mililitriem plazmas. Procedūras laikā neizmanto anestēziju, jo tā ievērojami samazina efektu. Tādēļ dūriens var būt sāpīgs. Pēc procedūras nav jāievēro īpašs režīms, vienīgi nav vēlams tajā pašā dienā iet pirtī vai vannā, kā arī apmeklēt baseinu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.