Foto – LETA

Locītavām – lokanu diagnostiku 0

Locītavu problēmas ir pazīstamas vairākumam cilvēku – no tām cieš ne tikai vecākā gadagājuma ļaudis, bet nereti arī jaunieši. Iepazīstinām ar diagnostikas metodēm, kas palīdz konstatēt locītavu sāpju un slimību cēloņus.

Reklāma
Reklāma

Izmeklējuma vajadzību izvērtē ārsts 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Visiem zināmās veselības problēmas, tādas kā aptaukošanās, mazkustīgums, nesabalansēta slodze vai pārslodze, vairāk vai mazāk  nenovēršami noved pie izmaiņām locītavās,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīniku Gaiļezers un Latvijas Onkoloģijas centrs sertificēta radioloģe diagnostiķe Ilze Eņģele. “Pacientam apzināties locītavu saslimšanas risku sākotnēji palīdz ģimenes ārsts, kas vajadzības gadījumā nosūta pie speciālista: traumatologa ortopēda, reimatologa vai rehabilitologa. Speciālists klīniski izmeklē pacientu, veic laboratoriskos izmeklējumus un nepieciešamības gadījumā nozīmē radioloģisku un cita veida diagnostiku.”

Veselības centra 4 un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas Gaiļezers reimatoloģe Anda Kadiša piebilst, ka profilaktiski
locītavas nav nepieciešams pārbaudīt, – parasti izmeklējumus veic, kad pacientam radušās kādas sūdzības. “Profilaktiski mēs varam censties dzīvot tā, lai savām locītavām nekaitētu, proti, tās nepārslogot, neapsaldēt. Un, protams, adekvāti ārstēt visas tās saslimšanas, kuras ietekmē gan kaulu locītavu sastāvu, gan funkcionēšanu, piemēram, jebkuru iekaisuma artrītu, cukura diabētu, hemohromatozi (pastiprinātu dzelzs uzkrāšanos organismā), vairogdziedzera, epitēlijķermenīšu saslimšanas, osteoporozi. Ja tiek ārstētas šīs vainas, tas mazina locītavu stāvokļa apdraudējumu.”

Izmeklējumu metodes

CITI ŠOBRĪD LASA

“Muskuloskeletālie radiologi nodarbojas ar locītavu, kaulu, mīksto audu un mugurkaula patoloģiju diagnostiku, izmantojot tādas izmeklēšanas metodes kā rentgenogrāfija, ultrasonogrāfija, kompjūtertomogrāfija un magnētiskās rezonanses izmeklējums,” uzskaita daktere Ilze Eņģele. “Visbiežākās kaites ir traumatiski bojājumi, reimatoloģiskas, ļaundabīgas saslimšanas vai iedzimtas anomālijas. Katrai no šīm vainām ir specifiski jautājumi, uz kuriem radiologam jāatbild, lai pacients saņemtu vispiemērotāko ārstēšanu un atlabšana noritētu bez komplikācijām. Daudzas slimības radioloģiski izskatās līdzīgi vai pat vienādi, tāpēc svarīgi zināt pacienta simptomus un analīžu rezultātus, lai nonāktu līdz pareizajai diagnozei.”

Ja pacientam ir progresējošas vai recidivējošas sāpes, ir kāda locītavu deformācija vai kustību ierobežojumi, pietūkums, stīvums locītavās, ārsts var ieteikt nepieciešamos izmeklējumus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.