Skandāls britu parlamentā: Konservatīvo partijas likumdevējs piepelnās kā lobists 0
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Valdošā Konservatīvo partija, kam Britānijas parlamentā ir 89 vietu vairākums, balsojumā pirms divām dienām panāca, ka tiek atcelts Ētikas komisijas ieteikums uz 30 dienām liegt darboties parlamentā bijušajam ministram Ouenam Patersonam, kurš vienlaikus bija arī divu firmu algots lobists.
Valdošā partija spiesta piekāpties
Opozīcijas partijas atteicās piekrist valdības plānam mainīt Ētikas komisijas standartus, tāpēc vakar pēc sen nepieredzēta sašutuma viļņa politiskajās aprindās konservatīvo grupas priekšsēdis parlamentā Džeikobs Rīss-Mogs bija spiests paziņot, ka pieņemtais lēmums Patersona lietā tiks pārskatīts un varētu tikt rīkots jauns balsojums.
Liberāldemokrātu partija pieprasīja ārkārtas debašu rīkošanu šajā jautājumā, un tās paredzētas pirmdien.
Pagājušajā nedēļā parlamenta Ētikas komisijas vadītāja Ketrīna Stouna secināja, ka deputāts Patersons darbojas arī kā medicīnas diagnostikas firmas “Randox” un gaļas piegādes firmas “Lynn’s Country Foods” lobists un šo firmu vārdā ir vērsies pie vairākiem ministriem un Pārtikas standartu birojā.
Stouna paziņoja, ka Patersons ir darbojies kā lobists jau 2016. un 2017. gadā, saņemot naudu no divām firmām, tāpēc viņš jāatstādina. Ētikas komisija, kurā ir dažādu partiju pārstāvji, apstiprināja Stounas secinājumus un ieteica Patersonu atstādināt no darba parlamentā uz 30 dienām.
Premjerministra Borisa Džonsona birojā lēma, ka jāatstādina ir nevis Patersons, bet jāpārskata Ētikas komisijas darbs, un bloķēja bijušā ministru kabineta locekļa atstādināšanu.
Tas izraisīja asu reakciju Leiboristu partijā un arī daļā konservatīvo parlamentāriešu, kuri bažījās, ka vēlētāji to varētu vērtēt kā korupciju. (Britānijas parlamenta apakšpalātas deputāta gada alga ir 81 932 mārciņas (95 963 eiro) bez piemaksām par biroja uzturēšanu, darbinieku algošanu un dienesta dzīvokli.)
Lēmums par atstādināšanu uz 30 dienām varētu novest pie aicinājuma par viņa atsaukšanu savā vēlēšanu apgabalā un iespējamu jaunu vēlēšanu rīkošanu. Analītiķi atzīmē, ka šādi ieteikumi, kas jāapstiprina parlamentāriešiem, parasti tiek pieņemti bez garām diskusijām.
Taču šoreiz iejaucās valdība, dodot rīkojumu Konservatīvo partijas biedriem balsot par labojumu, lai apturētu Patersona lietu un pārskatītu ētikas standartu sistēmu.
Leiboristi, skotu nacionālisti un liberāldemokrāti, kā arī ducis konservatīvo deputātu balsoja pret valdības plānu, bet vairāki desmiti valdošās partijas pārstāvju atturējās.
Opozīcijai skandējot “kauns”, valdība panāca sava plāna apstiprināšanu ar 18 balsu pārsvaru, lai gan konservatīvajiem ir 89 vietu vairākums parlamentā.
Mediji iznīcinoši kritizē valdības nostāju
Trešdienas rītā britu mediji retā vienprātībā asi kritizēja valdības uzspiesto lēmumu, apsūdzot Dauningstrītu centienos iecelt sev padevīgus cilvēkus Ētikas komisijā.
Ja tas valdībai izdotos, izpildvarai būtu iespēja kontrolēt situāciju likumdošanas institūcijā bez parlamenta piekrišanas.
Pat avīzes “The Daily Mail”, kas parasti ietur konservatīvu nostāju, secinājums bija iznīcinošs: “Bezkaunīgie parlamentārieši atkal iegrimst netīrās politiskās mahinācijās.”
Britu preses flagmanis “The Times” ievadrakstā atzīmē: “Toriji sadumpojas par balsojumu bloķēt deputāta atstādināšanu.” Kreisās ievirzes laikraksts “The Guardian” uzbrūk premjeram Džonsonam, apsūdzot viņu korupcijā par Ētikas komisijas standartu ignorēšanu.
Arī avīze “The Independent” ir nesaudzīga valdošās partijas raksturojumā: “Toriji saplēš Britānijas pretkorupcijas noteikumus, lai glābtu vainīgu parlamentārieti.”
“The Financial Times”, kā jau pienākas solīdam izdevumam, ir lietišķa: “Toriju deputāti bloķē bijušā ministra atstādināšanu, kas pārkāpis lobēšanas noteikumus.”
Britu mediju veiktā analīze liecina, ka pret 22 konservatīvo deputātiem, kas balsoja par valdības ieteikto labojumu, ir pašreiz vai agrāk ierosinātas lietas Ētikas standartu komisijā. Kronis visam bija atļauja korupcijā apsūdzētajam deputātam Patersonam piedalīties balsojumā, nevis atstatīt sevi, kā būtu jārīkojas ētikas principus cienošam likumdevējam.
Kaunpilna diena britu politikā
Konservatīvo deputāts Naidžels Milss izteicies, ka “šī ir melna diena jebkurai ticībai mūsu demokrātijas godīgumā”. Toriju partijas vecbiedrs Pīters Botomlijs paziņojis: “Ja mēs gribam izskatīt sistēmas maiņu, tas jādara pienācīgā veidā. Manuprāt, tas šobrīd nav ticis izdarīts.”
Privātās sarunās vairāki toriju likumdevēji izteikušies vēl asāk, atzīmē izdevums “Politico”. Kāds no viņiem atzinis, ka viņa draugu vidū ir “pilnīga vilšanās”, dažiem no viņiem šauboties, vai viņi varētu balsot par konservatīvajiem nākamajās vēlēšanās, jo viņiem ir “pretīga toriju partijas piedodošā attieksme pret korupciju”.
Laikraksts “FT” citē kādu toriju parlamentārieti: “Mēs esam iešāvuši sev galvā. Viss, ko saka leiboristi par Patersona lietu, ir taisnība. Ar savu rīcību (premjerministrs) Džonsons ir parādījis necieņu pret sistēmu un noraidījis vēl vienu valdības un tās draugu kontroles mehānismu. Tā ir kaunpilna un graujoša diena britu politikā.”
Toriju analītiķi bažījas, ka neveiksmīgajam uzspiestajam balsojumam Patersona lietā varētu būt negatīva ietekme ilgtermiņā.
Taču Patersons ir apmierināts un neko nenožēlo. Televīzijas intervijā viņš paziņojis, ka rīt nekavēsies uzrunāt ministrus un amatpersonas kā lobists, piebilstot, ka Ētikas standartu komitejas vadītājai būtu jāatkāpjas.