Attēls no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma.

LNB šodien atvērs Rīgas pilsētas pirmās hronikas tulkojuma digitālo publikāciju 2

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā šodien plkst.16 notiks Rīgas pilsētas pirmās hronikas tulkojuma digitālās publikācijas atvēršanas svētki, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Atvēršanas svētkos klātesošos uzrunās “Historia.lv” redaktors Valters Grīviņš, iepazīstinot ar krātuves līdzšinējo veikumu un nākotnes plāniem saistībā ar vēstures avotu publicēšanu. Savukārt hronikas tulkotājs un komentāru autors Agris Dzenis pastāstīs par hroniku, tās nozīmi Latvijas un Rīgas vēsturē un tulkojuma tapšanu.

Hermaņa Helevega Rīgas pilsētas hronika ir pirmā zināmā pilsētas hronika Baltijā, kā arī vienīgais laikabiedra un aculiecinieka sarakstīts vēstošais vēstures avots par Livonijas vēsturi 15.gadsimtā – laiku, kad ar mainīgiem panākumiem turpinājās vācu bruņinieku ordeņa Livonijas atzara un Rīgas arhibīskapu cīņa par virskundzību pār Rīgas pilsētu, kas bija aizsākusies 13.gadsimta beigās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā cīņā tieši vai netieši iesaistījās daudzi valdnieki un politiskie veidojumi – Romas pāvests, Svētās Romas impērija, vācu zemes, Hanzas pilsētas, Zviedrija, Polija. Hronika liecina, ka Rīgas pilsēta šajās cīņās bija nevis pasīvs subjekts, bet saliedēta kopiena, kas apzinājās savas tiesības, un izmantoja savā rīcībā esošos militāros, materiālos un intelektuālos resursus, lai šīs tiesības aizstāvētu.

Īpaša vērība hronikā pievērsta diplomātisko sarunu satura atstāstiem, sākot ar 15.gadsimta sākumu. Sevišķi detalizēti aprakstītas militārās aktivitātes 15.gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados: kaujas, rīdzinieku sirojumi, nocietinājumi, bruņojums, kara laupījums, ievērojamākie pretinieka gūstekņi un kritušie. Tāpat hronika sniedz ieskatu viduslaiku rīdzinieku un citu livoniešu sabiedriskajā un reliģiskajā dzīvē, paradumos un paražās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.