Foto: Kristians Luhaers

LNB hernhūtiešu rokrakstu kolekciju papildinājis LELB dāvinājums 0

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā glabāto hernhūtiešu rokrakstu kolekciju papildinājis Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) dāvinājums – 82 rokraksti, LA.lv uzzināja LNB.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Tie tapuši latviešu Brāļu draudzes vajadzībām 18. gadsimta beigās, 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Dāvinājumu LNB Speciālo krājumu departamenta direktorei Dagnijai Baltiņai pasniedza LELB bīskaps Pāvils Brūvers un teologs un vēsturnieks Gundars Ceipe.

LNB tiek glabāta Brāļu draudzes rokrakstu kolekcija, kurā ir ap 500 vienību, kolekcijas sākums LNB datējams ar 1962. gadu, pēdējos gados tas ir nedaudz papildināts. LELB dāvinājums ir ļoti būtisks kolekcijas papildinājums. Īpaši izceļami ir 19. gadsimta 2. pusē latviešu valodā tulkoti misiju apraksti, tai skaitā no Hondurasas Karību jūras piekrastes, kura toreiz tika saukta par “Moskitu zemi”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar LELB dāvinājumu kolekcijai pievienojies arī jauns 18./19. gadsimta mijā dzīvojuša latvieša dzīvesstāsts. Viņa vārds ir Miķelis Pētersons, kučieris no Valmiermuižas, kurš bijis Hernhūtē un atgriezies atpakaļ Vidzemē. Jebkura liecība par latviešu tautas pārstāvju dzīves apstākļiem, garīgo meklējumu ceļu ir nozīmīgs papildinājums latviešu sociālās un kultūrvēstures pētījumiem, laužot stereotipu par latviešiem kā homogēnu paverdzinātu zemnieku tautu 18. gadsimtā un 19. gadsimta sākumā.

Brāļu draudzes tekstu kopums 2017. gadā iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.