Levits “LMT” 5G tīkla atklāšanā aicina visus izmantot jauno rīku 1
Latvija kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm Eiropā un pasaulē, kur ieviests 5G tīkls – “Latvijas Mobilais telefons” savu pirmo 5G tīklu atklājis Liepājā.
Izmēģināt jauno tīklu viedtālruņu lietotājiem gan tā īsti joprojām nav iespējams, jo 5G tīklu atbalstošie tālruņi ir tikai izziņoti, bet pārdošanā nonākuši nav. 5G tīkls vairāk domāts rūpnieciskām vajadzībām un lietu internetam.
Atklāšanas pasākumā Valsts prezidents Egils Levits norādīja, ka ir lepns par “LMT” paveikto, pateicoties kam Latvija ir “5G tehnoloģijas attīstības pasaules avangardā”. Prezidents uzsvēra, ka visiem Latvijas iedzīvotājiem jācenšas noturēt šo augstu uzcelto latiņu, kā arī “avangardā jāieceļ arī daudzas citas jomas”. Viņš gan piebilda, ka vienlaikus ir jāraugās, lai augstās tehnoloģijas, kā arī mākslīgais intelekts kalpotu cilvēkam un visai sabiedrībai. “Es aicinu visus izmantot jauno rīku, jo mums vajag to ne tikai attīstīt, bet arī lietot ikdienā. Es novēlu veiksmi “LMT” un citiem tehnoloģijas uzņēmumiem, lai palīdzētu attīstīt Latvijas sabiedrību tā, lai tā kļūtu par augsto tehnoloģiju zemi Eiropā un visā pasaulē.”
Savukārt “LMT” prezidents Juris Binde uzsvēra, ka pasaule šobrīd dzīvo ceturtajā industriālajā revolūcijā un transformācija augstajās tehnoloģijās noteiks uzņēmumu, valsts un sabiedrības konkurētspēju.
“5G tīkls ir būtiskākais attīstības komponents, un šodien atklātais tīkls Liepājā ir pirmais solis, lai sāktu plašu tīklu izvēršanu, lai stiprinātu ātru datu pārsūtīšanu,” teica Binde. Viņš piebilda, ka runa nav tikai par ātrumu – 5G tīkls dos iespēju attīstīt virkni procesu, jo atbalstīs ne tikai ātru internetu, bet stiprinās arī industriālās vajadzības. Viņš uzsvēra, ka Latvijas panākumi lielā mērā būs atkarīgi no spējas Latvijas uzņēmumiem sadarboties. “Ceru, ka šis notikums mums palīdzēs kļūt par viedvalsti, lai mēs varētu konkurēt pasaules mērogā ar pasaules lielvalstīm.”
Binde arī prezentēja virkni jaunu “LMT” tehnoloģiju, kuras līdz ar 5G tīkla palaišanu varētu nākotnē kļūt par izplatītām dažādās tautsaimniecības nozarēs.
“Esam izstrādājuši ierīci, kas uzstādāma atkritumu tvertnēs – tā mēra tvertnes aizpildījumu, ļaujot racionālāk organizēt loģistiku, lai savāktu un iztukšotu tvertnes. Tāpat ir interaktīvā ielu apgaismojuma laterna, kura maina apgaismojuma spilgtumu atkarībā no laika apstākļiem. Mums ir arī viedā lietus notekūdeņu reste, kas sniedz informāciju par kanalizācijas sistēmu stāvokli, piemēram, vai tās nav aizsērējušas. Mūsu augsto tehnoloģiju jomas produkts ir drons, kas izmantots Rīgas brīvostā. Ar to iespējams noteikt piesārņojumu ostas ūdeņos, kas ļauj ostai ātri reaģēt un piesārņojumu likvidēt,” sacīja Binde.
Izstrādāta arī dronu vadības sistēma, kas dronu pilotiem un institūcijām ļauj sekot līdzi dronu satiksmei.
5G palaišanas pasākumā piedalījās arī Latvijas veiksmīgākā un pasaulē pazīstamākā tehnoloģiju uzņēmuma “Mikrotik” valdes priekšsēdētājs Džons Tallijs. Viņš prezentēja jaunos VEF teritorijā ražotos un dizainētos 5G rūterus, ko paredzēts izmantot 5G tīklam.