LM: Lēmums uz laiku apturēt vakcinēšanu ar “Astra Zeneca” vēl vairāk mazinās SAC darbinieku vēlmi potēties 0
Lēmums uz laiku apturēt vakcinēšanu ar “Astra Zeneca” vēl vairāk mazinās sociālās aprūpes centru (SAC) darbinieku vēlmi potēties pret Covid-19, trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atzina Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.
Pašlaik kopējais Covid-19 skarto SAC klientu un darbinieku skaits ir ap 70, un saslimstības apmēri iestādēs ir samazinājušies.
“Droši vien apmierinātībai nav nekāda pamata, jo, skatoties uz vakcinācijas datiem, diemžēl no 8.marta mums papildus vakcinēti ir 124 klienti un 45 darbinieki. Droši vien no vienas puses tas ir skaidrojams ar objektīvo vakcīnu trūkumu,” sacīja LM pārstāvis.
Saskaņā ar LM datiem no visiem aptuveni 13 000 klientu vēlmi vakcinēties pret Covid-19 izteikuši 8737. Lielākā daļa – 5266 – jau ir saņēmuši poti. Darbinieku vidū atsaucība bijusi zemāka – no aptuveni 8000 piekrituši vakcinēties 2757, bet jau sapotēti ir 2420.
Dūdiņš klāstīja, ka SAC darbinieki ir ļoti satraukušies par vakcinēšanas apturēšanu ar “AstaZeneca” vakcīnu.
“Visi mēs ļoti ātri gaidām kompetentu skaidrojumu, jo pašmotivācija starp darbiniekiem vakcinēties bija salīdzinoši zema. Un diemžēl pēdējie notikumi vēl vairāk šo vēmi samazinās,” atzina LM speciālists.
Pēc viņa paustā, lai sasniegtu maksimāli lielu vakcinēto cilvēku skaitu, izskaidrojošais darbs būs jāsāk no jauna.
Kā ziņots, pirmdienas vakarā papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija (VI) rekomendēja Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.
Kā aģentūru LETA informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.
Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski. Tomēr vairākas ES dalībvalstis – Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande – uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu.
ZVA uzsvēra, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.
Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja. Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.