Fuzarioze kviešu laukā. Foto Zane Vigule

LLKC skaidro pusmiljona eiro novirzīšanu kviešu slimību pētīšanai 0

Teju pusmiljons eiro ziemas kviešu slimību pētišanai nepieciešami saistībā ar interneta rīka izveidi, kas kalpos kā vietne specifisku datu salīdzināšanai un ieteikumu apmaiņai starp pētniekiem un zemniekiem, informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC), reaģējot uz vietnes “Twitter” lietotāju pausto neizpratni par 499 466 eiro novirzīšanu šim projektam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, ES projekta kopējais finansējums ir 499 466 eiro, no kā LLKC finansējums ir 159 077 eiro (no kā publikai finansējums ir 143 170 eiro)

Kā norāda LLKC, piecu gadu laikā ar īpaša interneta rīka izveidi tiks testētas 15 ziemas kviešu šķirnes, lai noteiktu to izturību pret slimībām, rastu veidus to apkarošanai un pētītu fungicīdu ietekmi uz slimību rašanos šajās šķirnēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šis ir pašu lauksaimnieku pasūtīts projekts. Vairāk nekā 10 zinātnieku meklēs atbildes uz jautājumu – kā pēc iespējas gudrāk izmantot fungicīdus, lai nekaitētu dabai. Būtiska ir arī ekonomiskā sadaļa, jo, samazinot fungicīdu lietošanu un slimības apkarojot pareizā laikā, ienākumus par ziemas kviešiem var palielināt pat par 50 eiro no hektāra,” skaidro LLKC direktors Kaspars Žūriņš.

Viņš arī norāda, ka 89% no kopējā finansējuma tiks izlietoti izmēģinājuma lauku ierīkošanā SIA “PS Līdums” un saimniecībā “Sniedzes”, ko veiks LLU zinātnieki. Savukārt 11% no kopējām projekta izmaksām izlietos IT rīka izstrādei un sistēmas uzturēšanai, lai regulāri atjauninātu rīkā iesūtāmos datus.

“Rīks būs kā “tulks” starp zinātnieku atklājumiem par šo jautājumu un zemnieku vajadzībām praksē, audzējot ziemas kviešus un saskaroties ar dažādajām šo augu slimībām. Interneta rīkā saimnieks varēs ievadīt savus datus par ziemas kviešu stāvokli un saņemt ieteikumus slimību apkarošanai,” skaidro projekta vadītāja Linda Šarķe-Fedjajeva,

Tāpat LLKC pārstāve uzskaita projektā plānotās aktivitātes:

1. Ziemas kviešu slimību izplatīšanās riska faktoru izvērtēšana un fungicīdu apstrāžu laika un reižu izvērtēšana, kā rezultātā tiks izstrādāts ziemas kviešu ražas pieauguma un fungicīdu apstrāžu efektivitātes novērtējums; izvērtēta ziemas kviešu slimību attīstības dinamika dažādu augsnes apstrādes veidu un dažādu priekšaugu ietekmē; tiks iegūti un apstrādāti meteoroloģiskie dati.

2. Ziemas kviešu šķirņu vērtēšana, kā rezultātā šķirnes tiks iedalītas grupās atkarībā no slimību attīstības.

3. Fungicīdu lietošanas intensitātes (dažādas devas un apstrādes reizes) ietekme uz ziemas kviešu audzēšanas rentabilitāti un siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisiju apjoma atšķirīgos slāpekļa (N) mēslojuma līmeņos, kā rezultātā tiks veikts ziemas kviešu ražas pieauguma un fungicīdu efektivitātes novērtējums; rentabilitātes un potenciālās ražas zudumu izvērtējums pie dažādām graudu un izejvielu cenām; (3) SEG emisiju apmērs katram variantam.

Reklāma
Reklāma

4.Lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas interneta platformas izveide, kas būs interneta rīks, ar kura palīdzību būs iespējams pieņemt lēmums attiecībā uz ziemas kviešu lapu un vārpu slimību ierobežošanai.

5. Publicitātes un mārketinga pasākumi, t.sk. mācības par izveidotās platformas lietošanu un funkcionalitāti.

Finansējums – Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai. Projekta īstenošanas laiks: 01.04.2018.-31.03.2023.

Projekta partneri: Latvijas Lauksaimniecības universitāte, SIA “AKPC”, SIA “Latvijas Augu aizsardzības un pētniecības centrs”, Agroresursu un ekonomikas institūts “Stendes pētniecības centrs””, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “LATRAPS”, SIA “PS Līdums”, Z/s “Sniedzes”.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.