LLKC: Augstākās lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pērn bija Zemgalē 0
Vairumam tehnisko pakalpojumu lauksaimniecībā cenas pērn saglabājušās aptuveni iepriekšējā gada līmenī, bet zemākais to cenu līmenis bijis Vidzemē un Kurzemē, savukārt augstākais – Zemgalē, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) informācija.
Lai arī vairumā gadījumu tehnisko pakalpojumu cenas pērn saglabājās līdzīgā līmenī 2018.gadam, taču atsevišķās pozīcijās pakalpojumu cenas pērn salīdzinājumā ar gadu iepriekš krasi mainījās.
Visvairāk tehnisko pakalpojumu cenas pērn augušas šķīvošanai (+16%), kravu pārvadājumiem ar smago automobili, kura kravnesība ir no 1,5 līdz 10 tonnām (+14,7%), sniega šķūrēšanai (+11,5%) un skābsiena rituļu ietīšanai plēvē (+9,6%).
LLKC skaidro, ka šķīvošanai vidējā pakalpojuma cena pieaugusi, jo daudzi pakalpojuma sniedzēji šķīvošanu veic ar mazizmēra agregātiem, līdz ar to arī darba ražīgums ir mazāks un pakalpojums dārgāks. Kravas pārvadājumiem cenu kāpums, visticamāk, bijis saistīts ar degvielas cenu kāpumu.
Savukārt lielākais cenu samazinājums bijis šķeldošanai (-21,7%), pievelšanai (-19,9%), siena presēšanai ķīpās (-19,4%) un kartupeļu novākšanai ar kombainu (-12,7%).
Šķeldošanai cena samazinājusies, jo ir audzis pakalpojuma piedāvājums, savukārt pievelšanai un siena presēšanai ķīpās pakalpojuma cenas ir samazinājušās, jo pēc šiem pakalpojumiem ir mazinājies pieprasījums. Pakalpojuma cena presēšanai ķīpās tika iegūta tikai no Latgales reģiona pakalpojumu sniedzējiem, jo citos reģionos informācija par šāda pakalpojuma sniegšanu nebija pieejama.
Populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos ir atšķirīgs. Vidēji viszemākais cenu līmenis ir Vidzemē, kam seko Kurzeme, kurā zemākās cenas ir pēdējos trīs gadus. Savukārt augstākais cenu līmenis pērn bija Zemgalē.
Viena pakalpojuma cenas reģionos ļoti krasi atšķiras. Lielākās cenu atšķirības bijušas graudu tīrīšanai (Zemgalē: 1,37 eiro tonnā, Pierīgā: 4,31 eiro tonnā), graudu kaltēšanai (Zemgalē: 2,83 eiro tonnā, Latgalē: 6,33 eiro tonnā), sniega šķūrēšanai (Pierīgā: 18,07 eiro kilometrā, Kurzemē: 10,67 eiro kilometrā), organisko mēslu izkliedēšanai (Kurzemē: 2,19 eiro tonnā, Pierīgā: 3,65 eiro tonnā), šķīvošanai (Kurzemē 26,50 eiro par hektāru, Zemgalē 40,75 eiro par hektāru).
LLKC secinājis, ka atšķirība tehnisko pakalpojumu cenās reģionos pastāv vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cenu līmeni var ietekmēt lauksaimniecības specializācija reģionos. Otrkārt, tā var būt pakalpojumu piedāvājuma un pieprasījuma attiecība konkrētai tehniskajai operācijai. Ja konkrētā pakalpojuma piedāvājums reģionā pārsniedz pieprasījumu, tad pakalpojuma tirgus cena būs zemāka. Ja pieprasījums pēc pakalpojumiem pārsniedz piedāvājumu, tad pakalpojuma tirgus cena ir augstāka.
LLKC novadu lauku attīstības speciālisti, kuri piedalījās tehnisko pakalpojumu cenu apkopošanā, skaidroja, ka ir tehniskās operācijas, kurām pakalpojumu sniedzēju skaits novados ir ļoti mazs, līdz ar to arī konkrēto pakalpojumu cenas ir augstākas.
Tāpat tehnisko pakalpojumu cenas ietekmēja arī veicamā darba apmērs, cik liela platība vai produkcijas apjoms jāapstrādā. Jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par vienu vienību ir lielāka. Situācijās, kad, sniedzot pakalpojumu mazu platību apstrādāšanai, ilgāks laiks aiziet pārbraucienā un tehnikas sagatavošanā darba veikšanai nekā pašam veicamajam darbam, arī sniegto pakalpojumu cenas bijušas augstākas nekā, apstrādājot lielas platības.
LLKC Ekonomikas nodaļa tehnisko pakalpojumu cenas apkopoja, pamatojoties uz novadu lauku attīstības konsultantu iesūtīto informāciju par 47 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos 2019.gadā. Tehnisko pakalpojumu cenas veidojas, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu. Tehnisko pakalpojumu cenas norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa.