LKS deputāts: Aicinājumi pilnīgi atteikties no krievu valodas mācīšanas noved pie nesaprašanās un etniskās nesaticības 29
Aicinājumi pilnīgi atteikties no krievu valodas mācīšanas noved pie nesaprašanās un etniskās nesaticības, uzskata Jelgavas domes deputāts Andrejs Pagors (LKS), kurš nosūtījis iesniegumu Valsts Drošības dienestam (VDD) par kriminālprocesa sākšanu par Valsts prezidenta Egila Levita izteikumiem.
Latvijas Krievu savienības deputāts lūdz VDD pārbaudīt iespējamu Krimināllikuma 78.panta otrās daļas pārkāpšanu – aizliegumu veikt darbību, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu.
Pagors vēršas pret Levita izteikumiem 3.februāra tikšanās laikā ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci (JKP), kurā, pēc LKS pārstāvja paustā, “Levits izteica priekšlikumu izslēgt krievu valodu no tām svešvalodām, kuras bērni apgūst pamatizglītības posmā, uzsverot, ka otrai svešvalodai bērniem ir jābūt vienai no Eiropas Savienības (ES) oficiālām valodām”.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Valsts prezidenta kancelejā, viņš tikšanās laikā ar Muižnieci pārrunājis savu priekšlikumu ka otrajai svešvalodai, ko bērni apgūst skolās, ir jābūt kādai no ES oficiālajām valodām. Tomēr Levita kancelejas paziņojumā presei nav minēta LKS norādīta krievu valodas izslēgšana no tām svešvalodām, kuras bērni apgūst pamatizglītības posmā.
LKS norāda, ka Pagors Valsts prezidenta “izteikto vēlmi” izslēgt tieši krievu valodu no tām svešvalodām, kuras bērni apgūst pamatizglītības posmā, vērtē kā darbību, kas veicina starpetnisko nesaticību.
“Sabiedrības krasi negatīvā reakcija uz viņa priekšlikumu jau tagad ir stipri jūtama. Valsts prezidenta priekšlikums nozīmē, ka viņš grib liegt latviešu jaunajām paaudzēm saprast valodu, kurā kā dzimtajā valodā runā vairāk par trešdaļu no valsts iedzīvotājiem,” teikts partijas paziņojumā.
LKS norāda, ka Eiropas kultūrtradīcija esot otrāda – “cilvēkam bez savas dzimtās valodas ir jāzina starpnacionālā sarunvaloda un sava kaimiņa valoda”.
Savā iesniegumā VDD Jelgavas deputāts uzsver, ka saskaņā ar pēdējās tautas skaitīšanas rezultātiem 37% Latvijas iedzīvotājiem sarunvaloda ģimenē ir krievu valoda un vairāk par ceturtdaļu no laulībām ir starpetniskas.