Lizumā uzbūvēta  koka biroja ēka, kas ir arhitektūras prakses piemērs 10

 Antra Viļuma, Drarch., žurnāls “Baltijas Koks”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Krievijā parādās arvien vairāk “vārtu uz elli”: zinātniekiem, iespējams, izdevies atrisināt, kāpēc tā
Veselam
5 pārtikas produkti, ko ieteicams ēst pirms miega, lai uzlabotu tā kvalitāti
Lasīt citas ziņas

Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023 jeb fināla žūrijas balvu saņēma divi objekti – Koka biroju ēka Lizumā un zāļu pagatavošanas nodaļa Rīgā. Lizuma ēka saņēma arī arhitektūras un dzīvesstila žurnāla Deko balvu, bet biroja ēkas autori SIA MADE arhitekti ieguva arī lielo gada balvu jeb Grand Prix par projektu Dailes teātra priekšlaukums. Savukārt arhitektu birojam šī ir jau otrā lielā gada balva, jo 2012. gadā saņemts Grand Prix par Saldus mūzikas un mākslas skolu ar koka konstrukciju izmantojumu. Jaunā biroja ēka nominēta Eiropas Savienības balvai laikmetīgajā arhitektūrā Mies van der Rohe Awards 2024, un, izpētot projektu, informāciju un ēku, apbalvojumi šķiet pamatoti.

Lizumā uzbūvēta energoefektīva un ilgtspējīga biroja ēka nozīmīgam Vidzemes kokrūpniecības uzņēmumam. Jaunajā ēkā apvienota uzņēmuma Avoti administratīvā un ēdināšanas funkcija, radot ērtu satikšanās vietu darbiniekiem. Tas ir laikmetīgs akcents rūpnīcas kompleksa teritorijā, kas ir labi pamanāms no piebraucamā ceļa. Projekts orientēts uz racionālu resursu izmantošanu, īstenojot universālu plānojumu, kurš pamatots ar ēkas konstruktīvo un klimata sistēmu, un pēc iespējas izmantojot vietējos materiālus. Lineārais ēkas būvapjoms ar pārkarēm un dienvidu–ziemeļu orientācija nodrošina paredzamu un kontrolējamu ēkas ventilāciju un telpu noēnojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

«Ēka ir arhitektūras prakses piemērs, kā arhitektu, inženieru un uzņēmēju komanda spēja pacelt klienta sākotnējās ambīcijas līdz izcilam līmenim. Projekts ir pārdomāts, radot funkcionālas darba telpas, kas atbilst augstiem standartiem enerģijas patēriņa ziņā un pierāda, ka fundamentāli arhitektu lēmumi var rast inovatīvus un ilgtspējīgus risinājumus  dzīvojamās telpas radīšanā,» komentē fināla žūrijas pārstāvis.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 laureātus vērtēja starptautiskā žūrija – arhitekts, arhitektu biroja Audrius Ambrasas Architects dibinātājs un vadītājs Audrjus Ambrass (Audrius Ambrasas); arhitekts, pilsētplānotājs un Briselē, Beļģijā, bāzētās dizaina studijas 1010AU līdzdibinātājs Bērts Gelinks (Bert Gellynck); Briseles galvaspilsētas reģiona būvniecības meistars un galvenais arhitekts Kristians Borets (Kristiaan Borret).

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nozīmīgākais apbalvojums un lielākais gada pasākums Latvijas arhitektūrā, lai apzinātu un popularizētu Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicinātu arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Šogad ikgadējam nacionālajam arhitektūras konkursam, kas norisinājās jau 28. reizi, tika pieteikti 37 darbi, no tiem 33 pieteikumi tika iesniegti kā objekts, bet četri pieteikumi iesniegti procesu kategorijā. Nākamajā kārtā tika izvirzīti 12 nominanti.

Koka ēkas arhitektūra un dizains radīts, iedvesmojoties no mēbeļu rūpnīcas “Avoti filozofijas, piegādājot IKEA. Vienkārši, taču izsmalcināti veidots ēkas koncepts nodrošina lielisku iekštelpu komfortu. Uz klimatu reaģējoša ēkas ģeometrija, konstrukcijā integrēta HVAC sistēma, atjaunojamie materiāli, nulle GOS (gaistošie organiskie savienojumi)un zems CO2 nospiedums. Abstraktas vienkāršības un gudru detaļu apvienojums ir kā piemērs būvniecības nozarei, vēsta arhitektūras portāls Archdaily.

Rakstā izcelta arī hibrīda gaisa piegāde jeb nosūces ventilācijas sistēma ar mehānisko izplūdi un dabisko gaisa padevi biroja telpām. Gaiss tiek ievadīts telpā caur manuāli atvērtu logu virs fibrolīta piekaramajiem griestiem. Aukstā laikā gaiss sasilst un caur fibrolīta griestiem vienmērīgi ieplūst telpās, sajaucoties ar siltu gaisu un neradot diskomfortu. Pieplūdes un nosūces mehāniskās ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanu no izplūdes gaisa aukstajā periodā paredzēta ēdamistabām un virtuves telpām. Visas virsmas ir apstrādātas ar dabīgiem līdzekļiem, līdz minimumam samazinot GOS.

Reklāma
Reklāma

Ēkas konstrukcija veidota kā līmētā koka kolonu un siju sistēma. Telpisko stabilitāti nodrošina CLT paneļi, kas izmantoti ēkas centrālās daļas sienām un pārseguma plātnēs virs sijām. Interjerā ir daudz koka virsmu un ir redzamas kolonu–siju koka konstrukcijas. Koka konstrukciju piegādi no vairākiem ražotājiem un montāžu veica NORDBERG CONSTRUCTION aptuveni sešās nedēļās, nodarbinot 4–5 darbiniekus. Uzņēmuma pārstāvis Mārtiņš Zaķis komentē, ka šajā projektā samontētās pārseguma koka konstrukcijas būvlaukumā aplīmētas ar speciālu mitrumu aizturošu membrānu, lai novērstu riskus un koka konstrukciju bojājumus.

Kompaktais konstrukcijas apjoms bez liekiem izvirzījumiem rada efektīvu būvapjoma virsmu ar nelielu siltuma tiltu risku. Ēkas apkures un ventilācijas risinājums izstrādāts tā, lai tas būtu vienkāršs un samazinātu ekspluatācijas riskus un izmaksas. Ēka ir kā vienots, dabisks gaisa apmaiņas mehānisms.

Būtiskākie kvalitātes aspekti ir atbilstošs dienas gaismas daudzums un vienkārša, bet efektīva gaisa apmaiņa, kas tieši nosaka ēkas arhitektūru. Pārkares atrodas tilpuma austrumu, dienvidu un rietumu pusēs un kalpo kā stiklojuma ēnojums vasarā, novēršot spēcīgo tiešo saules starojumu telpā. Bioklimatiskā struktūra un siltumsūkņa sistēma nodrošina lielisku iekštelpu klimatu visu gadu.

Zemes gabals atrodas Gulbenes novada Lizuma lauku teritorijā, Avotu rūpnīcas kompleksā. Apkārtnē šobrīd atrodas guļbaļķu biroja ēka (to paredzēts demontēt), atsevišķi vērtīgi koki, divi dīķi un asfaltēts piebraucamais ceļš. Otrpus piebraucamajam ceļam izvietotas ražošanas celtnes.

Jaunās ēkas novietojums izvēlēts nolūkā radīt labu redzamību un piekļuvi no iebraucamā ceļa un rūpnīcas. Lakoniskais un lineārais būvniecības apjoms ir vienkāršas, ilgtspējīgas, uz atjaunojamiem resursiem balstītas būvniecības sistēmas rezultāts. Tā kā jaunajā ēkā apvienotas ēdināšanas, administratīvās un reprezentācijas funkcijas, bija nepieciešams tā nodalīt.

Lai nodalītu biroja un ēdnīcas apmeklētāju plūsmu, tika veidotas divas atsevišķas ieejas. Darbinieki no rūpnīcas ēkām, nešķērsojot biroju plūsmas, ierodas ēkā pa atsevišķu ieeju pusdienot vai tikties ar darbiniekiem. Augšējā stāvā ir darba vietas un privātas sanāksmju telpas. Veidots atvērtā tipa birojs, paredzot, ka administrācijas darbinieku skaits var pieaugt, tāpēc ieplānotas papildu darba vietas un iespēja mainībai.

Biroja apmeklētāji no galvenās ieejas tiek uz otro stāvu, kur atvērtā un pārskatāmā plānojumā atrodas darbinieku un vadības darba vietas un noslēgtas apspriežu telpas. Pirmā stāva lielā konferenču telpa ir daudzfunkcionāla, izmantojama gan semināriem, gan svinībām, savienojama ar ēdamzāli un vestibilu.

Pasūtītāja vēlme un uzdevums bija vienkārša un pielāgojama koka konstrukcijas biroja ēka, kas pēc uzbūves līdzinātos labākajiem paraugiem mēbeļu industrijā gan montāžas, gan funkcionalitātes ziņā. Jaunajai ēkai bija jākļūst par visas rūpnīcas un uzņēmuma identitātes un kvalitātes zīmi. Ēka tika projektēta un novietota teritorijā tā, lai tā būtu labi redzama no ieejas ceļa un kalpotu kā tikšanās vieta simtiem darbinieku, kur viņi visi tiekas pirmajā stāvā pusdienu laikā vairākās maiņās.

Arhitekti: MADE arhitekti

Platība: 1086 m²

Gads: 2023

Fotogrāfijas: Ansis Starks

Ražotāji: HASSLACHER NORICA TIMBER, Arbo, CLT profi

Vadošie arhitekti: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa

Ģenerāluzņēmējs: RCI Gulbene

Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri:

Būvkonstrukcijas – ZAZA Timber; koka konstrukciju montāža – NORDBERG CONSTRUCTION; apkure, ventilācija – EIPB; ūdensvads un kanalizācija – Inženiercentrs Komforts; elektrība un vājstrāvas tīkli – Elektro Projekts; energoaprēķini – Mare Mitrēvica, Ruta Vanaga; mēbeļu piegāde un montāža – Progetto

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.