Uztura speciāliste Lizete Māldere: Mīti par populārām diētām 0
Izskatu cilvēki bieži vien grib mainīt, ietekmēt un uzlabot. Pārmaiņas dzīvē ir ļoti nepieciešamas, taču ļoti tipiski, ka mēs, cilvēki, sastopoties ar grūtībām, atmetam mērķiem ar roku. Viss jau ir skaisti, ja mēs varam pieņemt sevi kādi esam, taču visbiežāk tas ir tāds neliels aizbildinājums/attaisnojums sev. Tas ir kā nebeidzams aplis, kurā mēs, cilvēki, čīkstam, saņemamies, noliekam mērķi, padodamies, čīkstam…
Mirklī, kas esam saņēmušies, mēs gribam visu. Ja runājam par figūras maiņu – vēlamies uzreiz mainīt savus ēšanas paradumus, ieturēt kādu diētu, ko ieteikusi kāda draudzene u.t.t…
Taču domās un zināšanās cilvēki bieži vien ieiet galējībās. Tie meklē un izzina dažādas diētas, dzīves patiesības un uztura filozofijas. Nespējot kritiski un objektīvi izvērtēt, cik patiesībā nepieciešami, vai varbūt tieši otrādi – nevērtīgi – ir šie padomi.
Tad nu šoreiz – 3 populārākās diētas un mīti no mana skata punkta.
Asinsgrupu diēta
Šīs idejas autori uzskata, ka katrai asinsgrupai ir savi ieteicamie, mazāk ieteicamie un neieteicamie produkti. Ja cilvēks uzņem tikai sev ietecamos un reti reizi mazāk ieteicamos, viņam uzlabojoties veselības stāvoklis, kā arī paralēli tiek garantēts svara zudums.
Lai cik ticama un brīnišķīga izklausītos šī diēta, tā tomēr nepārprotami balstās uz zinātnisko fantastiku nevis uz zinātnes faktiem.
Tomēr šis viss ir kaprīzs veids, kā piespiest cilvēkus domāt līdzi saviem ēšanas paradumiem un izvairīties no liekām kalorijām. Tāpēc, lai cik ticama un brīnišķīga izklausītos šī diēta, tā tomēr nepārprotami balstās uz zinātnisko fantastiku nevis uz zinātnes faktiem. Pamatā nav neviena ticama pētījuma, kurš pierādītu, ka tieši šādā veidā var uzlabot savu dzīves kvalitāti.
Diēta līdz pulksten 18
Galvenā ideja ir tāda, ka varam ēst, ko vien vēlamies taču tikai līdz pulksten 18. Jo vakarā organisms nevar kārtīgi pārstrādāt uzņemto ēdiena daudzumu un tas nogulsnējas tauku rezervju veidā.
Taču šādus ēšanas nosacījumus ieturēt ir diezgan muļķīgi. Mūsdienās cilvēkam darba diena ir garāka, gulēt iet pat ap pusnakti… Pēdējā ēdienreize pulksten 18 ir daudz par agru, šādi cilvēks izjūt lielu badu, tiek papildus kairināts gremošanas trakts, kas var radīt lielu diskomfortu un veselības traucējumus. Pētījumos ir pierādīts, ka nav tik lielas nozīmes pulksteņa laikiem, cikos tiek ēsts, bet lielāka nozīme ir tam, KAS dienas laikā tiek apēsts. Mēs nevaram gribēt ēst kūkas un šokolādes līdz pulksten 18 un cerēt, ka mūsu ķermeņa aprises mainīsies un svars kritīsies.
Monodiētas
Tās ir diētas, kur noteiktu laika posmu ēdienkartē uzsvars ir uz kādu konkrētu pārtikas produktu. Ļoti populāras ir kefīru, kartupeļu, olu diētas, kā arī dažādas sulu kūres. Parasti tiek garantēts 5-7 kg zudums.
Tāda superprodukta, kas saturētu visas cilvēkam nepieciešamās vielas, nav.
Es ieteiktu ar monodiētām pārāk neaizrauties, uzskatu, ka ieguvums ir nenozīmīgs un, ilgstoši ieturot, pat destruktīvs. Katrs pārtikas produkts ir unikāls un satur pilnīgi atšķirīgas uzturvielas – tāda superprodukta, kas saturētu visas cilvēkam nepieciešamās vielas, nav. Tieši tāpēc ir jāsaprot, ka ēst tikai kartupeļus 2 nedēļas, neuzlabos jūsu pašsajūtu.
Un vispār ieteiktu atcerēties, ka…
Diētas ar stingriem nosacījumiem bieži vien nav tās efektīvākās. Tās rada lielu psiholoģisko slodzi, tādēļ, kad ir pienācis diētas gals, gribas sevi palutināt un rodas ‘’bumeranga efekts”, viss zaudētais svars ir atpakaļ. Tāpat par svara zudumu runājot – tas katram ir atšķirīgs, tāpēc nevajadzētu uzķerties uz fantastiskiem cipariem.
Mēs katrs esam individualitāte un visiem viena laimes formula nedarbojas, tieši tāpēc ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar savu veselību, organismu un pašsajūtu.