Uztura speciāliste Lizete Māldere: Grūtniecība un uzturs. Ko VAR ēst grūtniece 0
Ak, šie deviņi īpašie un piedzīvojumu pilnie mēneši… Mēneši, kad jaunajām māmiņām ir jābūt veselīgām un ar pietiekamu enerģiju. Taču – ko ēst, ko iekļaut savā ikdienas ēdienkartē, lai tā būtu piemērota abiem – gan jaunajai māmiņai, gan mazulim? Tāpēc šoreiz nevis par to, ko nevar – bet par to ko VAR!
Bet vispirms ievēro to, ka jaunajai māmiņai nav nepieciešams ēst par diviem. Nepieciešamība pēc enerģijas palielinās tikai par 300 kcal līdz ar to tās ir tikai kādas 2300kcal dienā… Un šīs 300kcal nebūt nav daudz, tās var uzņemt no viena šokolādes batoniņa vai sviestmaizītes, vai diviem vidēja lieluma āboliem.
Lizete Māldere, uztura speciāliste. “Mīlu jaunas, spontānas un inovatīvas idejas. Mīlu ēdienu un viss kas saistīts ar to. Patīk vērot, analizēt un izprast cilvēku ēšanas paradumus. Ļoti patīk arī gatavot un izdomāt arvien jaunākus un efektīvākus risinājums, kā dzīvot labāk. Brīvajā laikā sapņoju: ka dienās zināšu visu. Mīļākais izteiciens: “Pieredze ir jākrāj!
|
Tāpēc savu ikdienas ēdienkarti kvantitātes ziņā būtiski nemaini, tikai seko līdzi tam, ko izvēlies, cik pilnvērtīgs un kvalitatīvs ir tavs izvēlētais pārtikas produkts.
– Vēl noteikti šinī laikā ir jāpavairo augļu un dārzeņu patēriņš, jo vislabākie vitamīni ir tie, ko dod mums daba, nevis ķīmijas laboratorija. Līdz ar to katru ēdienreizi papildini ar svaigiem un pēc iespējas krāsainākiem augļiem un dārzeņiem! Ziemas posmā, kad pašmāju labumi nav pieejami – nebaidies uzturā uzņemt importa augļus un dārzeņus, taču atceries, ka tiem ir jābūt kārtīgi nomazgātiem! Piemēram, sāc rītu ar svaigu, blenderētu augļu kokteili, un nobeidz dienu ar svaigu un daudzveidīgu dārzeņu plati.
– Tad noteikti pievērs uzmanību un vienkāršo ogļhidrātu vietā izvēlies saliktos! Tas nozīmē atturies no balto miltu cukurotiem izstrādājumiem – tā vietā izvēlies PILNGRAUDUS! Pilngraudu makaronus, maizi, cepumus un citus graudaugu izstrādājumus, kur graudam ir saglabāts balastvielām bagātais apvalciņš. Jo tieši grūtniecības laikā jaunajām māmiņām aktualizējas jautājums par normālu vēdera izeju. Atceries – normāla vēdera izeja ir reizi 1-2 dienās, ja tā ir retāka, tad zini – balastvielām bagāts uzturs ļaus izvairīties no šāda veida problēmām.
– Neaizmirsti par piena produktiem, taču arī šinī laikā vienlīdz veselīgi būs izvēlēties liesos piena produktus! Pārmērīgs piesātināto tauku daudzums nav veselīgs.
Bet ir viens bet… sieri grūtniecības laikā ir īpaši vērtīgi un nepieciešami, jo to augstais kalcija daudzums iedvesmo.
100g cietā siera ir 1000mg kalcija, kas ir ļoti daudz! Baudi to, bet atceries, ka mīkstajos sieros tik daudz kalcija nebūs. Tāpat neaizmirsti ikdienā ēst biezpienu, dzert pienu…
– Dažādo savu ēdienkarti ar labajiem tauku avotiem! Izvēlies augu eļļas, riekstus, sēklas un arī zivis! Šie tauki mums ir ļoti vērtīgi, tāpēc mirkļos, kad vēlies našķēties, izvēlies tos pagatavot pati un sviesta vietā pievieno olīveļļu. Pagatavo riekstiņu un sēkliņu cepumus!
– Un vēl neiespringsti uz to, ko tu nevari ēst – domā par to, ko tu vari! Domā par savu izvēli un to, kādu labumu sniedz konkrētais pārtikas produkts. Jo augstākas kvalitātes un pilnvērtīgāks ir produkts, jo vērtīgāks un piemērotāks tas ir tev un tavam mazulim.
Tad nu lai būtu vieglāk saprast, kas ir kas piedāvāju savu ēdienkartes piemēru!
Brokastis: auzu pārslu putra + žāvēti augļi + svaigi spiesta burkānu sula
Otrās brokastis: lavaša maizīte ar dārzeņiem (‘’Wrap’’), auzu pārslu cepumi
Pusdienas: griķi, sautēta, pirms tam iemarinēta gaļa un svaigi dārzeņu salāti ar olīveļļu un valriekstiem.
Launags: ‘’Piena spēka’’ sablenderēts augļu kokteilis (‘’Piena spēks’’ + banāns + ogas), graudaugu batoniņš.
Vakariņas: svaigu dārzeņu plate ar bezpiedevu jogurta mērcīti, dārzeņu biezzupu ar pilngraudu maizes grauzdiņiem.
P.S. Ēd bieži un baudi šo brīnumaino laiku!