LIZDA vadītāja Vanaga par pedagogu vardarbību pret skolēniem : “Tas ir nogurums, izdegšana, ko pedagogs citreiz pats vairs nespēj atskārst” 0

TV24 raidījumā “Preses klubs” Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga norādīja uz nopietnām problēmām, kas saistītas ar pedagogu pārslodzi, emocionālo izsīkumu un vardarbību skolās: “Tas ir nogurums, izdegšana, ko pedagogs citreiz pats jau vairs nespēj atskārst.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Bijušie ieslodzītie dalās ar šokējošiem faktiem par dzīvi cietumā. Būsi pārsteigts, uzzinot, kādam nolūkam viņi izmanto zobu pastu
Kokteilis
Katrai zodiaka zīmei savs pērtiķis: Zvaigznes un primāti satiekas – Lauva ir kā paviāns, bet Mežāzis kā babūns!
Kokteilis
“Var teikt, ka šobrīd esmu iemīlējies!” Markus Rivas sirds tagad pieder kādam īpašam cilvēkam
Lasīt citas ziņas

Viņa uzsvēra, ka pedagogiem bieži vien nākas uzņemties vairākas lomas: “Jāspēj būt skolotājiem, psihologam, logopēdam, sociālajam pedagogam un speciālajam pedagogam,” norādot, ka šāds spiediens var izraisīt nopietnu nogurumu un izdegšanu. “Ir vecāku tiesību kārta pārāka, bērnu tiesību kārta pārāka, slodze nesabalansēta,” viņa piebilda, noraksturojot pedagogiem noteikto slodzi.

Vanaga atzīmē, ka bieži vien pedagogi vairs nespēj paši atpazīt savu izsīkumu, taču ir svarīgi, lai gan vadība, gan kolēģi savlaicīgi pamanītu problēmas un sniegtu atbalstu: “Ja jūt, ka ir uz izdegšanas robežas, tad atbalsts ir jāmeklē arī skolotājiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa arī pauda bažas par to, ka šobrīd trūkst atbalsta sistēmas, kas palīdzētu pedagogiem. “Būtu nepieciešams psihologs, pie kā aiziet un pakonsultēties,” viņa norādīja, uzsverot, ka šāds atbalsts ir būtisks, lai novērstu izdegšanu un uzlabotu skolotāju emocionālo veselību.

Vanaga norāda, ka neviena no iesaistītajām pusēm nedrīkst kļūt vardarbīga un ir jābūt reālai atbildībai par to.

Viņa arī pievērsa uzmanību pieaugošajai vardarbībai skolās, norādot, ka ne tikai skolēni, bet arī vecāki kļūst agresīvāki. “Verbāla vardarbība, apsaukāšanās, rupjie vārdi, žesti. Vecāki arī sāk jau izpausties,” viņa skaidroja.

Vanaga norādīja, ka pedagogiem bieži vien nākas saskarties ar verbālām un fiziskām vardarbības izpausmēm, tostarp “met ar šķērēm, krēsliem, ar mantām,” un uzsvēra, ka “visām iesaistītajām pusēm šeit ir vēl daudz darba.”

Vanaga pauda, ka pedagogu problēmas bieži vien netiek atrisinātas līdz galam, jo tiesībsargājošās institūcijas norāda, ka pedagogi paši ir vainīgi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.