Lipmanam pietiek problēmu arī bez “Olainfarm” 0
Lielākajam farmācijas uzņēmuma “Grindeks” īpašniekam Kirovam Lipmanam pēdējās nedēļās jau vairākkārt nācies taisnoties, ka viņam nav nekādu interešu Valērija Maligina meitu un vienlaikus arī “Olainfarm” akcionāru konfliktā par uzņēmuma pārvaldību, vēsta “Latvijas Avīzes” pielikumā “Latvijas Bizness”.
Tā kā loģika liek domāt, ka K. Lipmanam šāda interese varētu būt, jo iespēja apvienot zem viena jumta gandrīz visu Latvijas farmācijas industriju, nenoliedzami, varētu būt kārdinoša.
Turklāt ar K. Lipmana interesēm saistītā advokātu biroja ”Rebenoks & Vilders” pārstāvju iesaiste “Olainfarm” akcionāru konfliktā aizdomas tikai pastiprina. Tomēr šoreiz K. Lipmans, visticamākais, nemelo, un tam ir vismaz divi iemesli.
Pirmais no tiem ir nauda. “Grindeks” pirms nepilniem trim mēnešiem nopirka Slovākijas farmācijas uzņēmumu “HBM Pharma s.r.o.” par 18,2 miljonu eiro, un tagad “Grindeks” koncernā ietilpst jau trīs farmācijas uzņēmumi – arī AS “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” un AS “Kalceks”.
Skaidrs, ka tuvākajos gados būs nopietni jāstrādā, lai panāktu uzņēmumu sadarbību un pārvaldi. Taču vēl nozīmīgāks iemesls ir K. Lipmana tiesas procesi, kas potenciāli var beigties ar lielām nepatikšanām.
Piektajā septembrī K. Lipmans uzvarēja tiesas prāvā pret “Grindeks” mazo akcionāru Leonīdu Mohovikovu, taču viņam priekšā ir prāva ar daudz spēcīgāku pretinieku – Privatizācijas aģentūru.
Lietas būtība īsumā ir šāda. 2010. gadā Kirova Lipmana dēls Filips Lipmans nopirka nelielu uzņēmuma akciju paketi, kā rezultātā Lipmanu daļa uzņēmumā sasniedza 50,02%.
Saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumu abiem lielajiem akcionāriem būtu jāizsaka pārējiem dalībniekiem obligātais akciju atpirkšanas piedāvājums, ja viņi ir rīkojušies saskaņoti un tieši vai netieši ieguvuši balsstiesības uzņēmumā, kas pārsniedz 50%.
Taču šāds piedāvājums izteikts netika, jo vēl 2009. gadā Filips Lipmans bija vērsies Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijā (FKTK), kas viņam izsniedza uzziņu, ka Filips Lipmans nav uzskatāms par personu, kas saistīta ar lielāko akcionāru K. Lipmanu.
Ja reiz tēvs un dēls nav saistīti, tad skaidrs, ka nekāds akciju atpirkšanas piedāvājums jāizsaka nav.
Nelaime tā, ka 2014. gadā FKTK savu viedokli mainīja, nosakot, ka akciju atpirkšanas piedāvājums jāizsaka tomēr bija. Lai atrisinātu strīdu, Lipmana sieva pārdeva 0,04 procentus akciju un Lipmanu ģimenes īpašumā atkal bija mazāk par 50% “Grindeks” akciju.
Tomēr juridisko peripetiju starplaikā jau minētais L. Mohovikovs un Privatizācijas aģentūra (PA) pārdeva sev piederošās akcijas. Par cenu, kas krietni zem tirgus cenas. Konkrēti PA gadījumā 219 780 akcijas tika pārdotas par vidējo cenu 3,85 eiro par akciju.
Biržas cena “Grindeks” akcijām tajā laikā svārstījās starp 4,9 un 7,23 eiro par akciju. L. Mohovikova gadījumā runa ir par dažiem simtiem akciju un zaudējumiem, kas nedaudz pārsniedz dažus tūkstošus eiro, bet PA gadījumā summa varētu būt ap miljonu.
Pieskaitiet vēl nervus, sodus, ja prāva tiks zaudēta, un advokātu honorārus – un K. Lipmanam pietiek problēmu arī bez “Olainfarm”.