Linuža: “Kāpēc latvietim jāmaksā minimālā alga, bet ārzemniekam – pāri tūkstotim?” 0
Latvijā migrācijas jautājumi kļūst arvien aktuālāki, īpaši saistībā ar darbaspēka piesaisti no ārzemēm. Kamēr uzņēmēji redz ieguvumus, sabiedrībā arvien skaļāk izskan bažas par latviešu valodas, kultūras un nacionālās identitātes nākotni. Šī tēma tika apspriesta arī TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, kur savu viedokli pauda Laima Linuža, likvidētā laikraksta “Ludzas Zeme” galvenā redaktore.
Vai lētais darbaspēks ir risinājums?
Laima Linuža norādīja uz vairākām problēmām, kas saistītas ar viesstrādnieku piesaisti. Viņa kritizēja praksi maksāt ārvalstu darbaspēkam lielākas algas nekā vietējiem iedzīvotājiem: “Es nesaprotu, kāpēc ārzemju darbiniekiem maksā vairāk, ja to pašu darbu var veikt latvietis. Kāpēc latvietim jāmaksā minimālā alga, bet ārzemniekam – pāri tūkstotim?”
Ekonomika vai nacionālā identitāte?
Viens no būtiskākajiem jautājumiem, ko Linuža uzsvēra, ir līdzsvars starp ekonomikas attīstību un nacionālās identitātes saglabāšanu. “Mēs nedrīkstam nolemt Latviju par vietu, kur ekonomika ir svarīgāka par latvietību un nacionālo vidi. Latvijā latviešu jau tā ir ļoti maz, un mums jādomā, kā saglabāt mūsu tautu,” sacīja Linuža.
Viņa norādīja uz pretrunām valsts politikā: “No vienas puses, mēs cenšamies veicināt latviešu valodas apguvi skolās, bet no otras – piesaistām viesstrādniekus, kuri pat nerunā latviski. Vai tā nav divkosība?”
Latviešu valoda – apdraudēta?
Linuža dalījās ar personīgo pieredzi, uzsverot valodas barjeras:
“Tu pasūti ēdienu, un ārzemju viesstrādnieks no Kazahstānas runā ar tevi angliski vai krieviski, bet latviski – nē. Tas parāda, ka latviešu valoda netiek cienīta,” uzskata Linuža.
Linuža aicina valdību pārdomāt migrācijas politiku, lai tā kalpotu Latvijas iedzīvotāju interesēm un vienlaikus saglabātu valsts kultūras un nacionālās vērtības. Viņa uzskata, ka prioritātei jābūt vietējo iedzīvotāju dzīves apstākļu uzlabošanai, nevis ārvalstu darbaspēka piesaistei.