Linsēklas vēderam un sirdij. Kā tās efektīvāk lietot? 0
“Lasīju, ka linsēklas ir veselīgas. Kā tās labāk lietot – veselas vai maltas, varbūt iegādāties eļļu?” jautā lasītāja Maruta no Saldus.
“Linsēklas, īpaši to eļļa, ieteicama visiem tiem, kuri rūpējas par sirds asinsvadu veselību, jo tās nodrošina organismu ar labajiem taukiem jeb omega-3 polinepiesātinātajām taukskābēm,” norāda Veselības centra 4 uztura speciāliste Guna Havensone.
Linsēklas palīdz līdzsvarot sievišķo hormonu darbību, piemēram, sievietēm, kuras cieš no premenstruālā sindroma, menopauzes izraisītām veselības problēmām, bet gremošanas sistēmai tās ir noderīgas kā šķiedrvielu avots. Nešķīstošās šķiedrvielas darbojas gluži kā birste, aizslaukot prom visu nevajadzīgo, bet šķīstošās atjauno zarnu dabīgo mikrofloru.
Tieši tāpēc pret vēdera pūšanos un citiem gremošanas traucējumiem vislabākais līdzeklis ir skābpiena produkti, kuros iejauktas auzu pārslas un linsēklas. Gremošanas sistēmas sakārtošanai dienu ieteicams sākt ar glāzi kefīra vai paniņu un auzu pārslām, kurām pievienota ēdamkarote smalcinātu linsēklu. Šādu kursu, paralēli lietojot daudz šķidruma, vajadzētu turpināt vismaz divas nedēļas.
Tas ne tikai uzlabos gremošanas sistēmas darbību, bet arī noderēs liekā svara zaudēšanai, jo iestieps kuņģi, radot sāta sajūtu uz ilgāku laiku. Pēc treniņa vai aktīvas pastaigas spēkus atjaunos enerģijas kokteilis no sablendēta biezpiena, piena, banāna, medus un linsēklām.
Sēkliņas pirms lietošanas var samalt, taču tikai tik daudz, lai tās varētu uzreiz apēst, jo maltas linsēklas atšķirībā no veselajām ātri bojājas. Lai nezustu vērtīgās vielas, linsēklas nedrīkst arī karsēt, taču tās var pievienot siltam ēdienam.
Lai uzņemtu vairāk veselīgo omega-3 taukskābju, jālieto linsēklu eļļa, pievienojot pa tējkarotei salātiem. Der atcerēties, ka saskarē ar gaisu šī eļļa ātri oksidējas, tādēļ to nedrīkst izmantot cepšanai. Arī uzglabāt to vajag slēgtā traukā ledusskapī. Pārāk daudz lietot linsēklu eļļu gan nevajadzētu, jo tā ir kalorijām bagāta.
“Ēdamkarote linsēklu brokastīs kopā ar putru vai skābpiena produktiem, piemēram, kefīru, jogurtu, paniņām, tīrkultūru, kam pievienoti svaigi augu gabaliņi, ogas, un tējkarote eļļas pusdienu salātos būtu pilnīgi pietiekama deva visai dienai,” iesaka uztura speciāliste.