Foto – LETA

Lindermana partija – nelikumīga 0

Drošības policija (DP) konstatējusi, ka Vladimira Lindermana partijas “13. janvāra kustība” reģistrēšanā notikuši Politisko partiju likuma prasību pārkāpumi. Uzņēmumu reģistrs savu lēmumu pārskatīs. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

DP jau 2009. gada nogalē sāka izmeklēšanu par viltotu dokumentu izmantošanu politiskās partijas “13. janvāra kustība” reģistrēšanā. Uzņēmumu reģistram iesniegtajos dokumentos bija norādīts, ka partijas dibināšanas sapulce notikusi 2009. gada 12. decembrī Ludzas pilsētas parkā pie estrādes, to vadījis Vladimirs Lindermans, un pasākumā esot piedalījušies 213 cilvēki. Taču gan Ludzas novada pašvaldības, gan Valsts policijas Ludzas iecirkņa pārstāvji informējuši drošībniekus, ka šajā datumā pilsētā nav bijuši pieteikti un nav notikuši masu pasākumi, kur piedalītos vairāk par 200 cilvēkiem. Tāpat izmeklētāji nopratinājuši 126 personas, kas dokumentos uzrādītas kā partijas dibinātāji, un secinājuši, ka 99 no tām nav piedalījušās minētajā dibināšanas sanāksmē. Tātad sapulcē nav bijis Politisko partiju likumā noteiktais minimālais dibinātāju skaits (ne mazāk kā 200 cilvēku, kas sasnieguši 18 gadu vecumu). DP uzskata, ka iegūti nepārprotami pierādījumi, ka “13. janvāra kustības” dibināšanas kongresa protokolā minētās ziņas neatbilst patiesībai un lēmums par partijas dibināšanu ir nelikumīgs.

Par veikto izmeklēšanu un secinājumiem DP informējusi Uzņēmumu reģistru un lūgusi to pārskatīt 2010. gada 29. janvārī pieņemto lēmumu par politiskās partijas “13. janvāra kustība” ierakstīšanu politisko partiju reģistrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais valsts notārs Ringolds Balodis esot saņēmis DP atzinumu. Taču viņš informēja, ka, pat ja nāktos konstatēt valsts notāra lēmuma prettiesiskumu, ņemot vērā iespējamo nepatiesu ziņu norādīšanu partijas dibināšanas protokolā, šādu lēmumu galvenais valsts notārs nevar atcelt.

Likums nepieļauj jaunizveidota subjekta izbeigšanu, kad ar galvenā valsts notāra lēmumu tiek atcelta subjekta reģistrācija. Līdz ar to vienīgā iespēja likvidēt nelikumīgi izveidoto partiju būtu apstrīdēt reģistrēšanas lēmumu tiesā. “Taču neuzskatu, ka būtu pareizi, ja tiesā vērstos Uzņēmumu reģistrs, jo mūsu rīcībā ir tikai minētā vēstule. Tas būtu jādara prokuratūrai. Tādēļ savā atbildes vēstulē lūgšu DP informēt prokuratūru par izmeklēšanā konstatētajiem faktiem,” teica R. Balodis.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka UR jau pirms vairākiem gadiem sagatavojis priekšlikumus Politisko partiju likuma grozījumiem, kas ļautu izvairīties no šādiem gadījumiem. Tie paredz zvērinātu notāru piesaistīšanu dibināšanas sapulces fakta konstatācijai, kā arī piešķirt arī Ģenerālprokuratūrai tiesības vērsties tiesā pret šādām prettiesiski dibinātām (vai arī vēlāk savā darbībā pārkāpjošām likumu) politiskām partijām.

Partija “13. janvāra kustība” oficiāli reģistrēta 2010. gada 29. janvārī. Taču šā gada jūlijā tā tika pārreģistrēta ar nosaukumu “Par dzimto valodu”. Fakts, ka Vladimirs Lindermans un Jevgēnijs Osipovs nav Latvijas pilsoņi, saskaņā ar pašreiz spēkā esošajiem likumiem viņiem neliedz būt partijas dibinātājiem un vēlāk ieņemt vietas valdē. UR jau sniedzis viedokli Tieslietu ministrijai, ka Latvijā reģistrēto partiju valdēs būtu jādarbojas tikai pilsoņiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.