“Zāģēt uz pusēm Upīša pieminekli nav mans priekšlikums, un neesmu tā autors!” Ratnieks atbild Streičam par skarbajiem pārmetumiem 61
TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” leģendārais latviešu kinorežisors un scenārists Jānis Streičs skarbi izteicies par Rīgas domes ideju demontēt rakstnieka Andreja Upīša pieminekli un aizvākt Sudrabu Edžus pieminekli no Kronvalda parka. Iepriekš Rīgas domes priekšsēdētaja vietnieks Edvards Ratnieks (NA/LRA) TV24 teica, ka tas ir nacionālās pašapziņas jautājums – nojaukt šo divu rakstnieku pieminekļus.
Streičs teicis: “Lai viņš [Ratnieks – red.] pastāsta, kas ir nacionālā pašapziņa viņam! Kādi kultūras slāņi to sastāda. Pārbaudiet viņu. Viņš zina kaut ko par Andreju Upīti? Viņš ir lasījis “Zaļo Zemi”, “Sūnu ciema zēnus”? Viņš ir redzējis izrādi “Žanna d’Arka”, par ko Upītis tika 1930. gadā godalgots ar kultūras fonda balvu? Zaļā Zeme stiprināja manī latvietību. Šī darba izrāde “Zaļā Zeme” ir mans mūža skaistākais piedzīvojums Rēzeknē. Es daudz esmu lasījis Andreju Upīti un varētu ar viņu parunāt par Andreju Upīti. Tā ir literatūra un teātris, kas veidojis mūsu nacionālo pašapziņu. Cik daudz no šīs kultūras zina šis cilvēks?”
Ratnieks šodien publicējis atbildi kinorežisoram: ”
Tas, ko atbalstu, ir, ka Upīša piemineklim jādodas prom no Rīgas centra pilsētvides uz Varoņu ielas pieminekļu noliktavu, kur nākotnē varētu iekārtot pieminekļu izstādi ar vēsturisku skaidrojumu pie katra.
Jocīgi, ka pret Krievijas un PSRS pieminekļu demontāžu un pārvietošanu visvairāk iebilst tieši cilvēki ar komjauniešu nozīmētēm, čekas kartītēm vai politbiznesu Krievijā. Viņi atkārto Krievijas naratīvu, ka, ja jau Krievijas vai padomju pieminekļus demontē, tad jau demontēšot arī mājas, pilis un tiltus.
Nē, nedemontēs mājas, pilis un tiltus. Vēl viņi stāsta, ka pieminekļi esot pirmā prioritāte. Nē, tā nav prioritāte, tā ir mājas tīrīšana un savu vērtību apzināšanās.
Viņiem laikam grūti apjaust, kādu kaitējumu nodarījusi Latvijas Republikas iznīcināšana un attiecīgo personu dalība tajā, cik traģiski notikumi tie bija gan ģimenēm, gan latviešu tautai okupācijas laikā. No šī visa secināma skumja atziņa, ka PSRS propaganda strādāja un izskatās, ka strādā vēl šodien.
Var jau saprast, ja visu Padomju laiku tika teikts priekšā, kurš personāžs skaitās labs rakstnieks un kurš jāatzīst. Neviens viņu politisko darbību Latvijas valsts iznīcināšanā neskaidroja, jo nebija vajadzības.
P.S. Limuzīns Jāņu nakts krāsā ir mana mīļākā filma un laikam tāda arī paliks.”
‼️ Skaidrībai: Zāģēt uz pusēm Upīša pieminekli nav mans priekšlikums un neesmu tā autors.
✅ Tas, ko atbalstu, ir, ka Upīša piemineklim jādodas prom no Rīgas centra pilsētvides uz Varoņu ielas pieminekļu noliktavu, kur nākotnē varētu iekārtot pieminekļu izstādi ar vēsturisku…— Edvards Ratnieks (@EdvardsRatnieks) November 3, 2024