Līmplēve logiem: aizsargā no saules, skatieniem un izsišanas. Cik maksā un kā uzlikt? 0
Vasarā, protams, priecājamies par saules stariem, kuri caur logiem istabu sasilda daudz efektīvāk par apkures ierīcēm. Tomēr ar laiku telpa būtiski sakarst, un jūtamies noguruši. Ultravioleto staru dēļ var izbalēt sienu krāsojums, audumi, bojājas no polimēriem izgatavotie priekšmeti, pastiprināti kalst telpaugi.
Pasūtot jaunus logus, iespējams izvēlēties arī dažādus stikla pārklājumus. Taču arī jau gataviem logiem iespējams uzlīmēt līmplēvi un iegūt vēlamo efektu. Vienīgā problēma – plēves maliņa būs nedaudz redzama gar rāmja un stikla savienojuma vietu. Tomēr gadījumos, kad stikla pakete nav pārāk liela, to iespējams no rāmja izņemt, uzlīmēt plēvi un paketi ievietot atpakaļ. Plēves maliņa būs pilnībā paslēpta loga rāmī.
Saules aizsargplēves
Saules aizsargplēves paredzētas aizsardzībai pret ultravioleto starojumu. Tās izmanto dzīvojamo telpu un arī biroju telpu logiem. Plēves spēj aizturēt līdz pat 80 procentiem ultravioleto staru. Vienlaikus tās atvieglina darbu pie datora monitora, jo neveidojas atspīdumi. Telpās kļūst vēsāks un bieži vien var iztikt bez kondicionēšanas iekārtas. Turklāt līmplēves ne tikai spēj aizturēt ultravioletos starus no ārpuses, bet arī atstarot telpā atpakaļ infrasarkanos starus, tādējādi samazinot siltuma zudumus ziemā. Tomēr jāņem vērā – izvēloties pārāk tumšas plēves, dienasgaismas telpās var pietrūkt. Šādas plēves izmaksā, sākot no aptuveni 13 eiro par metru 1520 mm plata materiāla.
Spoguļplēves
Arī šīm plēvēm ir dažāda spēja atstarot gaismu. Spoguļplēves visbiežāk izmanto fasāžu tonēšanai, radot spoguļa efektu uz stikla, daļēji vai pilnībā liedzot ieskatīties telpā. Īpaši izdevīgi tas ir zemākajos ēkas stāvos, lai aizsargātu savu privāto dzīvi, iztiekot bez bieziem aizkariem iekštelpās. Dažādās spoguļplēves nokrāsas arī maina ēkas ārējo veidolu. Tāpat kā saules aizsargplēves tās ierobežo ultravioleto staru iekļūšanu telpās. Speciālisti iesaka izvēlēties vidējas gaismas caurlaidības plēves, lai iekštelpās esošie spētu redzēt, kas notiek ārā un telpa nebūtu pārāk aptumšota. Bet ļoti gaišs tonis nedos vēlamo rezultātu. Ir spoguļplēves, kuras tikai dienā ierobežo ieskatīšanos telpās. Vakarā, kad tiek ieslēgta gaisma, telpa kļūst pārskatāma. Šādā situācijā jāparedz žalūzijas vai aizkari.
Izmaksas – no aptuveni 19 eiro par metru 1520 mm plata materiāla.
Plēve pret ielaušanos
Stikls ir plīstošs, tāpēc zemākos stāvos noderīgas būs plēves, kuras ne tikai uzlabos mikroklimatu telpā karstā laikā, bet arī pasargās stiklu no izsišanas. Šādas plēves biezums ir 110–600 mikronu. Plēve arī uzlabo ēkas skaņas izolāciju, neļaujot rūtij tik ļoti rezonēt, piemēram, no garāmbraucošu automobiļu radītās skaņas.
Plēves izmaksā, sākot no aptuveni 14 eiro par kvadrātmetru.
Dekoratīvās plēves
Šis plēvju veids vairāk domāts noskaņas radīšanai telpā, ļaujot uz stikla virsmas izveidot dažādus zīmējumus, rakstus, matētas virsmas. Taču jāņem vērā, ka vairumā gadījumu šis materiāls neaizsargās no saules ultravioletajiem stariem. Stikls viegli sasils un nodos siltumu tālāk telpā.
Plēves izmaksā, sākot no aptuveni 0,90 eiro par kvadrātmetru.
Jāsāk ar tīrīšanu
Pielīmēt aizsargplēvi stiklam nav sarežģīti, to iespējams paveikt arī paša spēkiem. Protams, darbs jāveic tikai siltā laikā, kad gaisa temperatūra ir virs 5 grādiem, gaisa mitrums – 20–80 procentu. Ja gaiss būs pārāk auksts vai pārāk mitrs, plēve slikti pielips. Arī pārāk sausā un karstā laikā līmēšana var neizdoties, jo līmes kārta žūs pārāk strauji.
Pirms līmēšanas telpā noteikti nepieciešama mitrā tīrīšana, lai savāktu pēc iespējas vairāk putekļu. Pretējā gadījumā ap vismazākajiem gružiem veidosies gaisa pūslīši, un rezultāts nebūs kvalitatīvs.
Logu mazgāšanai būs nepieciešams speciāls darbarīks ar silikona lāpstiņu, kas arī noderēs līmējot no plēves apakšas izvadīt palikušos gaisa burbulīšus, ass nazis plēves piegriešanai, garš lineāls un lodīšu pildspalva atzīmēm, mērlente, liels galds ar līdzenu virsmu materiāla piegriešanai.
Ja darbu plānots veikt pašam, jāizvēlas materiāls līmēšanai no logu iekšpuses. Ārpusei domāto plēves uzklāšanu labāk uzticēt pieredzējušiem meistariem, lai jau pēc pirmā lietus tā neatlīmētos.
Izmēra rūtis un katram izmēram pieskaita lieku 5 mm rezervi. Piegriež materiālu, cenšoties to neieplēst.
Logu rūpīgi notīra ar šim mērķim paredzētu līdzekli. Stiklu nosusina ar salvetēm tā, lai nepaliktu pūkas. Ja iegādātajai plēvei nav līmkārtas, aizsargkārtu var noņemt pilnībā uzreiz. Stiklu un šādu plēvi samitrina ar ziepjūdeni no pulverizatora. Plēvi izlīdzina uz stikla un vēlreiz samitrina. Sākot no loga augšas virzienā no vidus uz malām plēvi izlīdzina ar silikona lāpstiņu, lai zem plēves nepaliktu gaisa burbulīši un liekais ūdens. Kad plēve izlīdzināta, liekos 5 mm nogriež gar lineālu.
Ja plēvei ir sava līmes kārtiņa, aizsargkārtu noņem pakāpeniski. Vispirms sāk ar aptuveni 5 cm platu augšmalu un, izlīdzinot plēvi pie stikla, pamazām noņem aizsargkārtu.
PADOMI
• Logiem, kas pārklāti ar aizsargplēvi, īpaša kopšana nav nepieciešama. Pietiek tos regulāri notīrīt, izmantojot logiem paredzētos tīrīšanas līdzekļus. Jāizvairās no abrazīviem tīrīšanas līdzekļiem vai tādiem, kuru sastāvā ir organiski šķīdinātāji, sārmainas vielas.
• Agri vai vēlu var pienākt brīdis, kad plēve no loga jānoņem. Ja tai ir bijis līmes slānītis, demontāža būs ilglaicīga un grūta.
• Plēvi ar asu nazi sagriež strēmelēs, mēģina pacelt to malas un atdalīt no stikla. Jāizvairās no stikla saskrāpēšanas ar naža asmeni.
• Var izlīdzēties ar ožamo spirtu, ko uzklāj ar otiņu. Apstrādāto virsmu nekavējoties piesedz ar polietilēna plēvi, lai novērstu ātru iztvaikošanu. Pēc pāris stundām līmplēve parasti viegli atdalās no stikla.
• Vēl viens paņēmiens – izmantojot celtniecības fēnu. Būs nepieciešama arī špakteļlāpstiņa, ar ko notīrīt sakarsēto vietu. Atlikušo līmi var notīrīt ar ožamo spirtu.