Limfostāze – tūska, kas jāārstē 7
Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā nereti vēršas pacienti, kam veselības problēmas radījusi izteikta kāju vai roku tūska. Kas izraisa šo saslimšanas veidu un kā to pareizi ārstēt, skaidro flebologs, ķirurgs Arnolds Kadišs.
– Visbiežāk kājas pietūkumu saista ar dziļo vēnu problēmām. Tomēr tūska var būt pēc pārslimota rozes iekaisuma, iegurņa rajonā pārciestas onkoloģiskas operācijas ar tai sekojošu staru un ķīmijas terapiju, lūzumiem, traumām. Pēc piena dziedzeru operācijas ar paduses limfmezglu izņemšanu rokā arī var rasties limfostāze. Tiem pacientiem, kas slimo ar mirdzaritmijas tahisistolisko formu, kājas var piepampt kā bluķi. Fleboloģiskas izmeklēšanas laikā varam konstatēt, vai kāju tūska radusies dziļo vēnu problēmu vai limfostāzes dēļ.
– Pastāstiet, kas izraisa limfas atteces traucējumus un limfātisko tūsku!
– Iegūtās limfostāzes iemesls ir limfas atteces ceļu bojājumi, piemēram, pēc pārslimotas streptokoku infekcijas jeb rozes. Organismā infekcija, kuras dēļ rodas strutas, iekļūst caur mikrobrūci pēdā, kādu ādas pušumiņu, ko cilvēks sakasījis. Infekcija izplatās pa limfātiskajiem ceļiem, izteikti paaugstinās ķermeņa temperatūra, un brīdī, kad strutas sāk izplatīties pa kāju uz augšu, sākas stipra kājas tūska un apsārtums. Svarīgi laikus vērsties pie ārsta un ierobežot strutu izplatīšanos, lai nerastos neatgriezeniski limfceļu bojājumi, neļaujot attecēt limfai. Tas savukārt novedīs pie limfostāzes.
– Kā rozes iekaisums pareizi jāārstē?
– Parasti rozes pacienti ārstējas mājas apstākļos ar medikamentiem – antibiotikām un pretiekaisuma līdzekļiem. Svarīgs noteikums – pēc iespējas mazāk kustināt slimo kāju un ievērot gultas režīmu. Tas palīdz novērst streptokoku tālāku izplatību organismā. Nepieciešama arī tā saucamā sausinošā ārstēšana – slimo kāju nedrīkst slapināt (mazgāt), un, lai likvidētu inficēto limfu, kas izdalās caur ādu, slimā kāja jāapkaisa ar kādu mitrumu uzsūcošu pulveri (var pat izmantot kartupeļu cieti) un jāapklāj ar tīru auduma gabalu. Tā kā strutas organismu arī saindē, pacientam jādzer daudz šķidruma – divi līdz trīs litri dienā, ja vien nav nieru vai kādas citas saslimšanas, kas ierobežo uzņemtā šķidruma daudzumu.
Limfostāzei raksturīgi, ka tā var attīstīties vairākus mēnešus pēc rozes pārslimošanas. Cilvēks jau juties labi, bet pēkšņi sākusi stipri pampt kāja. Tātad streptokoki tomēr radījuši limfātisko ceļu bojājumus un limfa nevar attecēt.
– Kā varat pacientam palīdzēt?
– Limfostāzes pirmajā, vieglākajā stadijā (pavisam to ir četras) to var pilnībā izspiest. Ilgstošas tūskas gadījumā, kad radies iekaisums, kas bojājis ādu un zemādu, āda kļuvusi cieta un raupja, to ne vienmēr izdodas izspiest pilnībā un ārstēšanās prasa ilgāku laiku.
– Kā tas jāsaprot – izspiest?
– Limfostāzes ārstēšana sastāv no diviem etapiem: pirmais ir atbrīvoties no tūskas – to dara, izspiežot ar speciāliem kompresijas pārsējiem, kurus ārsts flebologs speciālā tehnikā vairākās kārtās stingri uzsaitē uz kājas. Pacientam aktīvi jāstaigā, lai darbotos kāju ikru muskulatūra un tūsku mehāniski izspiestu. Pārsējam kļūstot vaļīgākam, jāveic tā pārsaitēšana. Tā darbojamies, līdz ekstremitātes kļuvušas līdzīga izmēra.
Katru reizi pirms pārsaitēšanas var izmantot arī manuālo vai mehānisko limfodrenāžu. Īpaši manuālās limfodrenāžas laikā var panākt ne tikai tūskas izspiešanu, bet limfas novadīšanu pa citiem limfceļiem.
– Un kāds ir otrais limfostāzes ārstēšanas etaps?
– Diemžēl ar izspiešanu un tūskas likvidēšanu ārstēšanas process vēl nebūt nav beidzies. Turpmāk cilvēkam ir jāvalkā kompresijas zeķes vai, ja limfostāze bijusi rokā, kompresijas cimds. Ja veselības problēma bijusi ļoti smaga, tad Vācijā pēc individuāla pasūtījuma pacientam tiek izgatavotas speciālas kompresijas zeķes ar augstu kompresijas pakāpi tieši limfātiskas tūskas apkarošanai vai redukcijai. Šie izstrādājumi kalpo pusgadu, pēc tam zeķes un cimdi ir jāmaina.
Pacientam, kas ārstējies no limfostāzes, divreiz gadā būtu ieteicama arī manuālā un limfātiskā drenāža, tomēr pamatu pamats ir īpašā kompresijas zeķe vai cimds. Šī kompresija padara cilvēka dzīvi kvalitatīvāku.
Par ārstu ARNOLDU KADIŠU Medicīnas zinātņu doktors. Ķirurgs flebologs, specializējies venozās un limfātiskās sistēmas slimību diagnostikā un ārstēšanā – konvenciālajās operācijās, endoluminālās ārstēšanas metodēs – lāzeroperācijās, skleroterapijā.
|