Lilijas skārusi pelēkā puve. Pasākumi, kā pasargāt skaistos augus turpmāk 0
“Šogad slikti ziedēja lilijas. Lapas nobrūnējušas. Vai kātus vajag apgriezt?” ANNA RĪGĀ
“Lilijas saslima ar Botrytis cinerea izraisīto pelēko puvi, visticamāk, tūlīt pēc Jāņiem, kad iestājās auksts un lietains laiks. Jāņem vērā, ka slimības izplatību veicina arī nepietiekama ventilācija: ja dobē starp lilijām aug vēl citas ziemcietes, sīpolpuķes nevējojas un lapiņu apakšpusē sāk vairoties sēne. Sliktās ziedēšanas iemesls varētu būt sausums pavasarī. Trūkstot mitrumam, sīpolpuķēm veidojas zemi augumi,” skaidro liliju selekcionāre Ilona Krūmiņa.
Stādījumu mulčē
Slimie augi jānogriež līdz zemei un visas liliju lapiņas jāizvāc no dobes un jāsadedzina. Pelēkā puve sīpoliem parasti nekaitē, taču, ja stublājus ar nobrūnējušām lapām tur dobē, uznākot lietum, sēnes sporas ieskalojas augsnē, un nākamajā gadā atkal notiek inficēšanās.
Zemi ap sīpolaugiem ieteicams uzrušināt, pēc tam mulčēt ar bagātinātu kūdras substrātu vai vismaz neitralizētu kūdru 5–10 cm biezā slānī – tā sēņu sporas, kas atrodas augsnes virskārtā, tiks izolētas.
Iestrādā samtenes un kliņģerītes
Lai turpmāk ierobežotu puves izplatību, var pie lilijām iestādīt samtenes vai kliņģerītes. Kad augi ir pilnziedā, tos sakapā un izkaisa apkārt sīpolpuķēm pa visu dobi.
Blīviem stādījumiem – ķīmija
Ja lilijas vienkopus stādītas daudz un tās ik gadu apdraud pelēkā puve, stādījumu vajadzēs miglot, pamīšus mainot pieskares un sistēmas iedarbības fungicīdus, piemēram, Switch 62, Champion 50, Dithane NT (II reģistrācijas klase). Augus sāk apsmidzināt jau pavasarī, kad vēl nav nekādu slimības pazīmju, kad asni pastiepušies 15–20 cm garumā. Otrreiz miglo īsi pirms Jāņiem.