No 1. aprīļa likvidē steidzamās palīdzības punktus. Cilvēki bez palīdzības nepalikšot 4
No 1. aprīļa ir likvidēti septiņi steidzamās medicīniskās palīdzības punkti (SMPP), kas kopš 2011. gada tika izveidoti lokālajās slimnīcās. Kopā valstī bija 14 šādi punkti, un Nacionālais veselības dienests (NVD) turpinās līgumu tikai ar septiņiem SMPP, kur pacienti visu diennakti varēs saņemt medicīnisko palīdzību. Šādu kārtību noteic aizvadītajā gadā valdības pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
“Mēs uzskatām, ka pirmā līmeņa slimnīcās (zemākais līmenis, kur tiek nodrošināta terapija un hronisko pacientu aprūpe. – M. L.) ir jāievēro vienots princips. Šajās slimnīcās ir jābūt uzņemšanas nodaļai, kur visu diennakti var saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību un kur strādā internists vai ģimenes ārsts, vai anesteziologs un ķirurgs. Šīm slimnīcām arī līdz šim bija obligāta uzņemšanas nodaļa, bet tur galvenokārt tika uzņemti plānveida slimnieki.
Rudenī tikāmies ar visiem pirmā līmeņa slimnīcu pārstāvjiem un vaicājām, vai šajās ārstniecības iestādēs pietiks speciālistu, lai no 1. aprīļa nodrošinātu neatliekamo palīdzību. Lielākā daļa apgalvoja, ka to varēšot izdarīt,” pastāstīja Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vadītāja Ineta Būmane un piebilda, ka tikai Saldus medicīnas centra vadība pateica, ka nespēšot to nodrošināt, tāpēc tur tāpat kā līdz šim strādās steidzamās medicīnas punkts un būs slimnieku aprūpes gultas.
Būmane uzskata, ka pacienti būšot ieguvēji, jo uzņemšanas nodaļām tikšot piešķirts vairāk naudas, lai varētu nodrošināt nepieciešamos speciālistus.
Līdz šim tikai Bauskas un Saulkrastu slimnīcās, kā arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas filiālē Talsos pastāvēja augstākā jeb trešā līmeņa SMPP ar trim ārstiem (ķirurgu, anesteziologu un internistu). Lai nebūtu jāsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, pacientam bija iespējams doties turp, ja ģimenes ārsts nebija sazvanāms vai “akūtajās stundās” viņš nolēmis strādāt noteiktu stundu skaitu, nevis līdz brīdim, kamēr pieņemts pēdējais pacients. Sākot ar aprīli, SMPP tiek saglabāts tikai Saulkrastos.
Bauskas slimnīcas vadītāja Mirdza Brazovska pastāstīja, ka SMPP vietā ir izveidota terapijas nodaļa, kur visu diennakti tiks uzņemti pacienti ar akūtām diagnozēm, piemēram, pneimoniju, angīnu utt.
Taču vispirms esot jāredz NVD piedāvātais finansējums stacionāram, tad arī varēšot spriest, vai uzņemšanas nodaļā izdosies piesaistīt nepieciešamos speciālistus.
VM nodaļas vadītāja Būmane skaidroja, ka uzņemšanas nodaļām esot piešķirts vairāk naudas nekā aizvadītajā gadā. “No sākuma varbūt nebūs speciālistu, bet tad jāvienojas ar NVD, cik ilgā laikā ārstniecības iestāde tos sagādās,” viņa sacīja.
“Cilvēki ļoti uztraucas, ka tiek likvidēts steidzamās medicīniskās palīdzības punkts. Mēs skaidrojam, ka viņi bez palīdzības nepaliks, jo turpmāk to varēs saņemt uzņemšanas nodaļā,” pastāstīja Limbažu slimnīcas veselības aprūpes dienesta vadītāja Liene Česle.
Līdzīgus ministrijas virzītus pārkārtojumus slimnīcu vadītāji izjuta 2011. gadā, kad traumpunkti tika pārdēvēti par steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem, kas savukārt tika sarindoti trijos līmeņos. Toreiz ministrija skaidroja, ka, padzirdot vārdu “traumpunkts”, daudzi domāja, ka tur var vērsties tikai traumu gadījumā, ja, piemēram, lauzta kāja vai sagriezta roka. Taču jaunais nosaukums rādot, ka te varot ierasties arī tad, ja, piemēram, sastreikojusies sirds, sāp vēders, ir vemšana vai radušās citas problēmas, kam nav sakara ar traumām. Turp gan jānokļūst saviem spēkiem, jo neviens ar ātro palīdzību nevedīs.
Tagad lielākā daļa SMPP tiek likvidēta, un tikai laiks rādīs, vai šis lēmums pieņemts par labu pacientiem.
Kur slēgs, kur paliks
NVD līgumus par steidzamās medicīniskās palīdzības punkta (SMPP) pakalpojumu sniegšanu slēdz ar šādām ārstniecības iestādēm:
* Priekules slimnīcu,
* Smiltenes slimnīcu,
* Saulkrastu slimnīcu,
* Saldus medicīnas centru,
* Kuldīgas slimnīcu (pakalpojuma sniegšanas vieta – Aizputes pilsēta),
* Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienību (pakalpojuma sniegšanas vieta – Gulbene), Vidzemes slimnīcu (pakalpojuma sniegšanas vieta – Valka).
No 1. aprīļa SMPP tiek likvidēti:
* Līvānu slimnīcā,
* Aizkraukles slimnīcā,
* Limbažu slimnīcā,
* Ludzas medicīnas centrā,
* Siguldas slimnīcā,
* Bauskas slimnīcā,
* Ziemeļkurzemes slimnīcas Talsu filiālē.