Sašutumā par “Memoriāla” slēgšanu vakar Maskavā pie tiesas ēkas pulcējās ap 100 protestētāju, kurus izdzenāja policija.
Sašutumā par “Memoriāla” slēgšanu vakar Maskavā pie tiesas ēkas pulcējās ap 100 protestētāju, kurus izdzenāja policija.
Foto: AP/SCANPIX

Kas īsti bija Krievijas likvidētais “Starptautiskais Memoriāls”? 23

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Krievijas Augstākā tiesa vakar pieņēma lēmumu likvidēt valsts vecāko un prominentāko padomju totalitārā režīma noziegumu pētniecības un izglītošanas organizāciju “Starptautiskais Memoriāls”, kā arī visas tās reģionālās nodaļas.

Tiesā vērsās Krievijas Ģenerālprokuratūra, jo izglītojošā organizācija “Memoriāls” vairākkārt esot pārkāpusi prasības par nepieciešamību sevi iezīmēt kā “ārvalstu aģentu”, tas ir, ka institūcija saņem arī atbalsta finansējumu no ārvalstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

No sprieduma nav skaidrs, kādi bijuši tiesas motīvi, taču tiesa piekrita Ģenerālprokuratūras pārstāvja formulējumam, ka “Memoriāls” “ir sabiedrībai bīstams, jo spekulē ar politisko represiju tematu un rada melīgu PSRS kā teroristiskas valsts tēlu, piesedzoties ar vēsturiskās atmiņas atjaunošanu, attaisno un reabilitē nacistiskos noziedzniekus un dzimtenes nodevējus”. Tā “izkropļo Lielā Tēvijas kara piemiņu”, cenšoties ietekmēt valdības lēmumus, radot negatīvu noskaņojumu sabiedrībā. Turklāt par to visu organizācijai “kāds maksā”.

1987. gadā pārbūves apstākļos sabiedriskā kārtā tapušais “Memoriāls”, kura viens no dibinātājiem bija akadēmiķis Andrejs Saharovs, bet viens no dalībniekiem Krievijas prezidents Boriss Jeļcins, gadu desmitiem nodarbojās ar staļiniskā režīma noziegumu atmaskošanu, padomju režīma upuru reabilitāciju un piemiņas iemūžināšanu, cīnījās par slepeno arhīvu atvēršanu.

Novērotājiem nav šaubu, ka likvidācija ir politiski motivēta un skatāma mūsdienu Krievijā augošo represiju kontekstā. “Krievija nevar pilnībā kļūt par tiesisku valsti un ieņemt vadošu vietu starptautiskajā sabiedrībā, ja tā neiemūžina to daudzu miljonu savu pilsoņu piemiņu, kuri krita par upuri politiskajām represijām,” teikts aizstāvības sagatavotajā dokumentā.

“Starptautiskā Memoriāla” valdes priekšsēdētājs Jans Račinskis paudis apņēmību spriedumu pārsūdzēt Konstitucionālajā tiesā un galējā variantā Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Račinskis uzsvēra, ka pilnībā likvidēt “Memoriālu”, ko daudzi uzskata par Krievijas vēsturiskās pagātnes glabātāju un sirdsapziņu, nav iespējams, jo organizācijai ir daudz struktūru, kas nav juridiski noformētas un neskaitās arī “ārvalstu aģenti”. Līdz apelācijas izskatīšanai “Memoriāls” strādāšot kā parasti.

Organizācijas likvidācija demokrātiski noskaņotajai Krievijas sabiedrības daļai ir milzu šoks, kaut tāds solis jau tika gaidīts. “Memoriālu” atbalsta vairāki desmiti Krievijas un starptautisko organizāciju, politiķu, zinātnes un kultūras darbinieku. Vakar noklausīties tiesas sēdi bija ieradušies arī 15 Eiropas Savienības valstu vēstnieki. Protestu pret notiekošo paudušas daudzu rietumvalstu, arī Latvijas amatpersonas.

Reklāma
Reklāma

Šodien Maskavas pilsētas tiesa izskatīs arī Maskavas prokuratūras prasību par cilvēktiesību centra “Memoriāls” likvidāciju. Tā uzdevums bija palīdzēt bēgļiem un polit­ieslodzītajiem, taču, pēc prokuratūras domām, tas cita starpā nodarbojoties ar “teroristisku un ekstrēmistisku organizāciju attaisnošanu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.