Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pēc aromatizēto veipu aizliegšanas aizvien vairāk jauniešu sākuši smēķēt cigaretes, liecina pētījums 8

Kad Sanfrancisko ar pārliecinošu balsu pārsvaru 2018. gadā pieņēma, ka aizliegs aromatizētu tabakas izstrādājumu, tostarp mentola cigarešu un aromatizētu veipa šķidrumu, pārdošanu, sabiedrības veselības aizstāvji priecājās, jo tabakas lietošana nopietni apdraud sabiedrības veselību, taču dažādās garšas īpaši vilina jauniešus, vēsta “YaleNews”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Bet saskaņā ar jauno Jēlas Sabiedrības veselības skolas pētījumu šis likums, iespējams, novedis pie pretēja efekta. Tika atklāts, ka pēc aizlieguma ieviešanas vidusskolēnu vidū dubultojās parasto cigarešu smēķēšana salīdzinājumā ar tendencēm rajonos, kuros aizliegums nav noteikts.

Tiek uzskatīts, ka pētījums, kas publicēts žurnālā “JAMA Pediatrics”, ir pirmais, kas novērtē, kā pilnīgi “garšu” aizliegumi ietekmē jauniešu smēķēšanas paradumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šie atklājumi liecina par nepieciešamību ievērot piesardzību,” sacīja pētījuma autore Abigeila Frīdmena.

“Lai gan ne cigarešu smēķēšana, ne nikotīna tvaicēšana pati par sevi nav droša, lielākā daļa pašreizējo pierādījumu liecina, ka smēķēšana rada ievērojami lielāku kaitējumu, kas katru gadu izraisa gandrīz katra piektā pieaugušā nāvi. Pat ja tas ieviests ar labiem nodomiem, likums, kura dēļ aizvien vairāk jauniešu sāk smēķēt, var apdraudēt sabiedrības veselību.”

Frīdmena izmantoja datus par vidusskolēniem, kas jaunāki par 18 gadiem, no Jaunatnes riska uzvedības uzraudzības sistēmas 2011.–2019. gada skolu rajonu aptaujām. Pirms aizlieguma ieviešanas pēdējo 30 dienu smēķēšanas rādītāji Sanfrancisko un salīdzināmajos skolu rajonos bija līdzīgi un samazinājās. Tomēr, tiklīdz garšu aizliegums tika pilnībā ieviests 2019. gadā, Sanfrancisko smēķēšanas rādītāji atšķīrās no citur novērotajām tendencēm pieaugot, kamēr salīdzināmo rajonu rādītāji turpināja kristies.

“Padomājiet par jauniešu vēlmēm: daži bērni, kuri smēķē, izvēlas e-cigaretes, nevis degošus tabakas izstrādājumus garšu dēļ,” viņa teica. “Šiem indivīdiem, kā arī potenciālajiem tvaicētājiem ar līdzīgām vēlmēm garšu aizliegšana var novērst viņu galveno motivāciju izvēlēties tvaicēšanu, nevis smēķēšanu, dažus no viņiem atgriežot pie tradicionālajām cigaretēm.”

Šie atklājumi attiecas uz Konektikutu, kur štata likumdevējs pašlaik apsver divus likumprojektus – aizliegt aromatizētu elektronisko nikotīna sistēmu pārdošanu un jebkādu aromatizētu tabakas izstrādājumu tirdzniecību. Tā kā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde nesen paziņoja, ka tā nākamā gada laikā aizliegs aromatizētājus visos degošajos tabakas izstrādājumos, abu likumprojektu rezultātā Konektikutas aizliegums varētu būt līdzīgs Sanfrancisko gadījumam.

Tā kā kopš aizlieguma ieviešanas ir pagājis neilgs laiks, turpmākajos gados tendence var atšķirties, tiek norādīts, taču vajadzētu būt uzmanīgiem, lai, cenšoties novērst viennu problēmu, netieši nepiespiestu nepilngadīgos izvēlēties cigaretes, viņa sacīja.

Ko viņa iesaka kā alternatīvu? Varētu ierobežot tabakas izstrādājumu pārdošanu tikai pieaugušajiem, tas ir, 21+, viņa sacīja. “Tas būtiski samazinātu bērnu nejaušu pakļaušanu tabakas izstrādājumiem mazumtirdzniecības veikalos un degvielas uzpildes stacijās, kā arī pusaudžu piekļuvi tiem, nepalielinot stimulu izvēlēties nāvējošākus degošus produktus, nevis, piemēram, e-cigaretes.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.