Okupācijas muzeju paplašinās, apejot Rīgas būvvaldi 23
Papildināta.
Saeima ceturtdien grozīja Okupācijas muzeja likumu, kas ļaus uzsākt muzeja pārbūvi, apejot Rīgas būvvaldi, kas atļauju projekta realizācijai līdz šim nav devusi,
“Rīgas pilsētas būvvalde jau aptuveni gadu piemeklē dažādus ieganstus neizsniegt būvatļauju Padomju okupācijas upuru kompleksa būvniecības sākšanai. Jaunā kārtība paredz, ka būvatļauju izsniegs īpaša valsts būvvalde, kas tiks izveidota pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM). Šī iestāde arī kontrolēs būvniecības gaitu un pieņems pabeigto objektu,” šādi vēsturnieks un Saeimas deputāts Ritvars Jansons (NA) pamatoja nepieciešamību pēc Latvijas Okupācijas muzeja likuma grozījumiem, ko parlaments pieņēmis galīgajā lasījumā.
Tie paredz īstenot muzeja paplašināšanu izveidojot padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksu, kas sevī ietvertu pašreizējās muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā pārbūvi, tai skaitā jaunas piebūves (Nākotnes nams) būvniecību, un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.
Saeimas deputātiem gan dalījās domas jautājumā par pārbūves apmēriem. Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pārstāvji atbalsta muzeja paplašināšanu ar piebūvi “Nākotnes nams”, bet iebilst pret memoriālu, jo par to pagaidām esot pārāk daudz neatbildētu jautājumu, neesot pat skaidrs kā tas izskatīsies un cik izmaksās. Tomēr deputātu vairākums atbalstīja muzeja paplašināšanu pilnā apmērā.
Likumprojekts tika atbalstīts ar 57 balsīm par, pret neviens nebalsoja, bet visa “Saskaņas” frakcija, atsevišķi “No sirds Latvijai” deputāti un Rihards Eigims (ZZS) šajā balsojumā nepiedalījās. Ārpus Saeimas sienām Okupācijas muzeja pārbūvi atbalstīja arī vairāki desmiti piketētāju.
Saeimas atbalstītajā likumprojektā noteikts, ka Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projekts jāīsteno līdz 2018.gada 1.oktobrim divās kārtās, par katru kārtu iesniedzot VARAM atsevišķu būvniecības ieceres iesniegumu. Pirmā kārta paredz muzeja ēkas pārbūvi, tai skaitā Nākotnes nama būvniecību, bet otrā kārta – Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību. Par memoriāla kompleksa būvniecības procesa kontroli un tiesiskumu ir atbildīga VARAM. Tāpat likumprojekts paredz Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksam noteikt nacionālo interešu objekta statusu. Nacionālo interešu objekti ir teritorijas un objekti, kas nepieciešami būtisku sabiedrības interešu nodrošināšanai, dabas resursu aizsardzībai un ilgtspējīgai izmantošanai.
Latvijas Okupācijas muzejs ir valsts akreditēts privāts muzejs, kas dibināts 1993.gadā. To uztur un pārvalda Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Muzejs atspoguļo Latvijas okupācijas vēsturi no 1940. līdz 1991.gadam, tās priekšvēsturi un sekas.