“Likt policijai izskaust “Telegram” grupas ir tas pats, kas kādam likt noķert gaisu,” Edijs Klaišis par narkotiku tirdzniecību 36
“Atkarīgam palikt ir risks no jeb kā. Pilnīgi no jeb kā. Nekad neesmu redzējis nevienu jaunieti, kas viens pats stāvētu aiz stūra un pīpētu. Tā ir socializēšanās un bara darīšana un tā tālāk,” TV24 raidījumā “Preses klubs” stāsta “Open” radošo centru vadītājs Edijs Klaišis.
Klaišis uzskata, ka aromatizēto elektronisko cigarešu aizliegums nav nekādas rūpes par jauniešu veselību. “Jaunieši un nepilngadīgie nepērk šīs lietas oficiālajās tirdzniecības vietās,” “Open” radošo centru vadītājs atgādina, ka jaunieši neiet uz veikaliem un nepērk tabakas izstrādājumus tur.
Kā piemēru Edijs Klaišis min, “Ieejot oficiālajā tirdzniecības vietā, zināma izcelsme, zināms sastāvs. Nikotīna koncentrācija ne vairāk par 2%. Vecuma ierobežojums- sākot no 18 gadiem. Un blakus plauktos mēs neredzam narkotikas. Atveram “Telegram” grupas, kur jaunieši pērk šīs lietas: nav vecuma ierobežojums, nikotīna koncentrācija kā minimums 5%, nezināma izcelsme, nezināms sastāvs. Paralēli ir visas iespējamās narkotikas. ”
Klaišis stāsta, ka agrāk ieejot šādās “Telegram” grupās varēja iegādāties smēķējamās lietas un narkotikas pavīdēja šur un tur. “Šobrīd ir otrādi. Narkotikas dominē.”
Līdz ar to ir jautājums kur tad īsti ir patiesā problēma? “Šī lēmuma patiesās sekas pirmie izjutīs mediķi, jo tiks pīpēti baigie draņķi,” Edijs Klaišis min, ka šīs lietas nepazudīs. Pieprasījums saglabāsies. Un nākamie, kurus sabiedrība spārdīs būs policisti, jo, problēma būs saglabājusies, bet nopirkt šīs lietas vairs nevarēs. Un policijai tiks pārmests, ka tā netiek galā.
“Likt policijai izskaust “Telegram” grupas ir tas pats, kas es tev teikšu izej ārā uz ielas un noķer gaisu. Tu zini, ka tas tur ir, bet noķert nevari!” emocionāli stāsta Edijs Klaišis.
Norēķinu veidi šajās grupās ir izstrādāti viltīgi un dažādi, lai neparādītos pircēja un pārdevēja dati. Un, lai nodotu preci, neviens netiekas aci pret aci. “Manā laikā narkoties bija drošāk nekā tagad, jo es, kad gāju, tikos ar cilvēku aci uz aci. Un viņš zināja, ja viņš man iesmērēs draņķi, tad es atbraukšu ar draugiem un ne tikai kājas viņam salauzīšu,” Klaišis stāsta, ka agrāk arī narkotiku tirgū nozīme bija reputācijai.
“Arī bandītiem ir savi kodeksi. Viņi drebēja par to, lai būtu kvalitatīva prece. Šobrīd neviens ne par ko neatbild,” saka Edijs.