Līki lagenārijas kā pusmēneši 0
Kāpēc dažām lagenārijām augļi izaug taisni, bet citām – izlocīti? SOLVITA TUKUMA NOVADĀ
Lagenārija (Lagenaria siceraria) ir viengadīga, 2–5 m augsta ķirbjaugu dzimtas pārstāve, ko mēdz dēvēt arī par pudeļu ķirbi. Ļoti siltumprasīga, tāpēc ieteicams audzēt siltumnīcā. Laukā labi aug un ražo vienīgi karstās vasarās. Lagenārija attīstās ļoti intensīvi, tāpēc zem seguma var ātri pārņemt visu platību un nomākt citus augus. No pārējiem ķirbjaugiem lagenārija atšķiras ar balto ziedu krāsu.
Atkarībā no šķirnes augļi var būt 10–100 cm gari un dažādas formas: cilindriski, pudeļveida, olveida, ābolveida. Jo garāks auglis, jo ilgāk tas aug, un formu ietekmē viss, kas notiek ar augu veģetācijas periodā (tāpēc arī garaugļu gurķi bieži mēdz būt līki). Optimālos augšanas apstākļos auglis aug taisns, garš, bet, ja kādā brīdī pietrūkst mitruma, augs netiek pietiekami barots, ir krasas temperatūras svārstības, tas saliecas līkumā.
Lagenārijas sēj aprīlī dēstu kastītēs. Stāda auglīgā, mitrā augsnē, saulainā, no vējiem pasargātā vietā. No uzdīgšanas līdz novākšanai paiet 70–120 dienu.
Pazīstamākās šķirnes: ‘Kobra’ (zaļi augļi ar baltu horizontālu svītrojumu), ‘Tiny Bottle’ (mazi, gaiši zaļi augļi), ‘Speckled Swan’ (dobēs augļiem veidojas gulbja kakls, bet pie balsta tie aug taisni), ‘Snake’ (tievi, ļoti gari augļi).