Cepurniekam no pasakas
Cepurniekam no pasakas
Foto – Uldis Muzikants

Ligzda Lieldienu zaķim. Vajadzēs tikai bērza zariņus, stieplītes un līmi 0

Lai būtu spars ķerties pie svētku dekoru veidošanas, izvēlas viegli dabūjamus materiālus un ne pārāk sarežģītas konstrukcijas, iesaka Bulduru Dārzkopības vidusskolas floriste Ineta Ozoliņa-Skrūzmane. Starta komplekts – bērza zariņi, stieplītes un līme. Tā kā Lieldienu zaķi neviens nav redzējis, arī tā ligzdas var būt dažādas atbilstīgi atšķirīgo zaķu gaumei.

Reklāma
Reklāma

Cepurniekam no pasakas

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Tiem, kam patīk pasaka par Alisi Aizspogulijā, patiks arī lielā bērza zariņu cepure, gluži kā Marta zaķim. Tās konstrukciju sāk no apakšas, vispirms izveidojot stiepļu saulīti. No centra tin klāt lokanu bērza zariņu kūlīšus. Derēs arī dažādi vīteņaugi. Ja jāmaina cepures forma, stieplītes saliec. Kad cepure gatava, tās iekšpusi izoderē ar plēvi, lai tajā varētu ievietot puķupodu. Šāds trauks izskatīsies labi arī nākamgad.

Uz cepures malām ar karsto līmi stiprina visus Lieldienu varoņus un simbolus.

Gatavojusi Ilze Bāne

Lielo formu cienītājam

CITI ŠOBRĪD LASA

Veikalos, kur pārdod floristikas preces, nopērkamas arī dažādu izmēru putuplasta olas, puslodes. Šim dekoram izvēlētas divas lielas puslodes.

Putuplastu apstrādā ar dekoratīvo apmetumu. Ja olas paredzēts izvietot dārzā, iegādājas laukam lietojamo apmetumu, ja istabā – telpās lietojamo. Apmetumu pagatavo skābā krējuma konsistences, lai tas labi pieķertos putuplastam.

Abas olu puslodes sastiprina ar zobu bakstāmajiem kociņiem, augšpusē atstājot platāku spraugu. Tajā kārto kompozīciju no mākslīgajiem ziediņiem, tos pielīmējot ar karsto līmi. Olas vainadziņam derēs arī dažādi dabas materiāli. Ola var būt arī kā vāze dzīvajiem ziediem, ja augšmalā starp olas pusēm ievieto zaļo oāzi vai mēģenītes ar ūdeni.

Gatavojusi Anna Kopilovska

Augstu ligzdojošam

Svečturim vai traukam uz graciozas kājas izveido atbilstīga izmēra ligzdiņu. Arī oliņu lielums ir svarīgs, lai konstrukcija izskatītos gaisīga un trausla.

Vispirms svečtura augšpusē stingri pietin stiep-lītes, to galus izvietojot saulītes staru formā. Ar stieplītēm pa vienam virzienā no centra tin klāt bērza zariņus, vīteņaugus, zāles stiebrus. Pamatam izvēlas rupjākus materiālus, tuvāk ligzdas maliņām – vieglākus. Iekšpusi oderē ar spalviņām, sūnām.

Graciozajā ligzdā iederēsies mazas oliņas. Putuplasta (vai izpūstās parastās) oliņas apziež ar PVA līmi un uz tās klāj no salvetes noņemto raibo virsējo slānīti. Var arī izplēst un uzlīmēt tikai atsevišķas puķītes, taurenīšus.

Gatavojusi Ineta Ozoliņa-Skrūzmane

Vērienīgam darbonim

Dārzā nogriezto vīnstīgu netrūkst, tādēļ var izveidot arī apjomīga izmēra dekoru. Pamatnei der paplāte, škīvis, kartona gabals. Šai ligzdai centrā ir liels puķu poda paliktnis. Pie pamatnes ar stieplēm tin klāt vīnstīgas. Kad vēlamais lielums sasniegts, ligzdā saliek košas puķītes. Atraitnītes vēsuma nebīstas, tās kopā ar dekoru droši var likt arī ārā, dobē.

Reklāma
Reklāma

Lielai ligzdai vajag atbilstīga izmēra olu. Šai izmantotas divas sastiprinātas pusolas, kuras apstrādātas filcēšanas tehnikā. Tā ir pēdējā laika modes tendence – floristikā iekļaut dažādus rokdarbu elementus. Filcēšanai der gan māk-slīgā, gan dabīgā vilna. Darbam vajadzīgas arī filcējamās adatas. Šai olai dažādu toņu vilna vienkārši likta virsū plānos slānīšos, durstot tie piefilcēti cits citam. Sausajā filcēšanā tapusī ola ir jauki mīksta un mazliet pūkaina. Taču vilnu var arī pievelt ar ūdeni, ziepēm. Tad tā būs gludāka, biezāka. Kad svētki garām, olu var izņemt un ligzdu atstāt puķēm.

Gatavajai konstrukcijai uz stīgām uzpūš laku, lai dekors izskatās košāks.

Gatavojusi Agita Cīrule

Noderēs

Augu laka der gan telpaugu, gan dzīvo augu lapu spīduma uzturēšanai. Pēc apstrādāšanas ar laku putekļi kādu laiku krāsies mazāk. Šīs pašas īpašības noder, piešķirot spīdumiņu blāvajiem zariem un vīnstīgām. Pat pērnā ligzdiņa pēc šādas apstrādes atkal izskatīsies kā jauna.

Filcējamās adatas, kādas lieto rokdarbiem, izmanto arī floristikā, lai vilnu dabūtu gludu un izveidotu dažādas formas objektus. Šādi gatavotas detaļas var izmantot vairākkārt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.