Jānis Vesmanis (pa labi) paraksta miera līgumu.
Jānis Vesmanis (pa labi) paraksta miera līgumu.
Arhīva foto

Gunārs Nāgels: Kurš var nosaukt Latvijas-Padomju Krievijas miera līguma parakstītājus un zina to vēlāko likteni? 1

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Latvijā augustā plaši atzīmēja Latvijas–Padomju Krievijas miera līguma simtgadi.

Cits starpvalstu līgums, “Neuzbrukšanas līgums starp Vāciju un PSRS”, ir labāk pazīstams ne ar šo, tā oficiālo nosaukumu, un pat ne ar abiem īstiem līgumslēdzējiem – Hitleru un Staļinu, bet gan ar līguma parakstītāju vārdiem – PSRS ārlietu tautas komisāru Vjačeslavu Molotovu un Vācijas ārlietu ministru Joahimu fon Ribentropu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet kurš var nosaukt Latvijas–Padomju Krievijas miera līguma parakstītājus un vēl mazāk to vēlāko likteni?

Padomju Krievijas pusē bija divi paraksti. Delegācijas vadītājs un līguma pirmais parakstītājs bija Krimas karaīmu ģimenē dzimušais revolucionārs Ādolfs Joffe.

Pēc līguma parakstīšanas viņš nodzīvoja vēl tikai septiņus gadus, jo 1927. gada 16. novembrī nošāvās 44 gadu vecumā.

Iemesls – atbalsts, ko bija sniedzis nežēlastībā kritušajam Leonam Trockim (Leibam Bron­šteinam). Joffes sieva un meita pavadīja 20 gadus ieslodzījumā, bet dēlu nošāva 1937. gadā.

Latvijas pusē bija pieci līguma parakstītāji.

Bēdīgas beigas sagaidīja arī Latvijas delegācijas vadītāju, Bauskas apriņķī dzimušo diplomātu Jāni Vesmani. Viņu izsūtīja 1941. gada 14. jūnijā, un viņš mira Vjatlagā 64 gadu vecumā 1942. gada 13. jūnijā.

Otrs līguma parakstītājs no Padomju Krievijas puses bija Polijas ebreju revolucionārs Jakubs Gaņeckis (jeb Haņeckis) – Varšavā dzimušais Jakovs Furstenbergs.

Divus mēnešus pēc miera līguma parakstīšanas Gaņeckis sāka darbu kā pirmais Padomju Krievijas pilnvarotais pārstāvis (t. i., vēstnieks) Latvijā.

Čeka viņu apcietināja Maskavā 1937. g. 18. jūlijā par aizdomām par spiegošanu Polijai un Vācijai. Gaņecki nošāva 1937. gada 26. novembrī, un divas nedēļas vēlāk nošāva arī viņa sievu.

Latvijas pusē bija vēl četri parak­stītāji – jurists un politiķis Pēteris Berģis (izsūtīts 1941. gada 14. jūnijā; mira 59 gadu vecumā Usoļlagas nometnē 1942. g. 21. janvārī); politiķis Ansis Buševics (padomju okupācijas laikā 1940. gadā darbojās okupācijas varas “Tautas Saeimā”.

Reklāma
Reklāma

Sākoties Vācijas–PSRS karam, bēga uz Krieviju, kur mira 1942. g. 10. augustā); Eduards Kalniņš (vēlāk Latvijas kara ministrs; mira 87 gadu vecumā trimdā ASV 1964. g. 28. jūnijā); jurists un politiķis Kārlis Pauļuks (vēlāk Latvijas tieslietu ministrs; mira 74 gadu vecumā Latvijā 1945. g. 21. janvārī).

Tādi ir tie likteņi.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.