Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā 7
Paliatīva aprūpe dzīves vietā ir jauns pakalpojums, kas faktiski darbojas no šā gada sākuma. Cik nepieciešams šis pakalpojums ir bijis? Ja notiek paliatīvā aprūpe dzīves vietā vai netiek kaut kas samazināts veselības aprūpes vai sociālas aprūpes iestādēs? TV24 raidījuma “Ziņu TOP” vadītāja Anita Daukšte jautā Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja (ZZS), Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītājai Līgai Kozlovskai.
“Tas bija ļoti liels pagājuša gada nogales darbs gan Sociālo un darba lietu komisijā, gan apakškomisijā – šis bija tas likumdošanas akts, kas tika izbīdīts un reāli strādā. Pašreiz ir paredzēts, ka šis pakalpojums būs pieejams 1590 pacientiem ar prognozējamo dzīvildzi 6 mēneši. Tas ir ļoti smalks un ētisks jautājums, paliatīvas aprūpes diagnozi uzstāda konsīlijs. Uz to var aizsūtīt gan ģimenes ārsti, gan jebkuri citi speciālisti, kuri uzskata, ka pacientam šī hospisa aprūpe ir vajadzīga,” norāda viņa.
Ģimenes ārstiem jau no janvāra sākuma ir bijuši vairāki semināri NVD, kā pacientu nosūtīt uz konsīliju. Ja konsīlijs sniedz apstiprinošu lēmumu, tas sazinās ar paliatīvās aprūpes koordinatoru.
“Sliktākas ziņas ir lauku pacientiem, jo pacientam vai pacienta tuviniekam līdz konsīlijam ceļš būs jāmēro,” norāda Kozlovska.
Raidījuma vadītāja uzdod jautājumu – vai šāda aprūpe mājas ir labāka nekā, ja cilvēks šo aprūpi saņemtu kādā veselības aprūpes iestādē?
Kozlovska norāda, ka šīs ir mobilās brigādes, bet paliatīvās aprūpes koordinators izlemj, vai ir nepieciešama speciālas aprūpes centra palīdzība, kā, piemēram, “Rūre”, un šādas aprūpes iestādes ir visos reģionos, arī Zemgalē tūliņ līgums tiks noslēgts.
Cilvēki nezaudē, tās iespējas, kas jau bija iepriekš, ģimenes ārsti vēl joprojām var veikt paliatīvas mājas vizītes, kas ir pacientiem bez maksas, ja ir diagnoze, piemēram, onkoloģija vai pēc insulta. Vēl viens mājas aprūpes veids, kas strādā no šī gada, ir ģimenes ārstu palīgu vai medmāsu paliatīvas aprūpes mājas vizītes, tās arī pacientam ir bezmaksas. Šobrīd ir radītas papildu iespējas, kopā ir četri mājas aprūpes veidi paliatīvajiem pacientiem.