Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Timurs Subhankulovs

Lietuviešu kooperatīvs aicina pievienoties Latvijas piensaimniekus 0

Lietuvas zemnieks Tomass Raudonjus atgriezās vecāku mājās un uzņēmās piena ražošanas saimniecības izveidi 2007. gadā. Ieguvis gaļas pārstrādes tehnologa un biznesa vadības maģistra grādu, viņš izveidojis modernu saimniecību ar gada vidējo izslaukumu 10 500 kilogramu piena no govs.
Tomass ir arī Lietuvas piena ražotāju kooperatīva Pienas LT valdes loceklis. Kooperatīvam piederošā piena pārstrādes rūpnīca pērn sāka darbību un patlaban ražo augstas pievienotās vērtības produktus. Darbs kooperatīvā ļauj saimniekam paskatīties uz nozares izaugsmi plašāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pienas LT piederošās piena pārstrādes rūpnīcas jauda ir 650 tonnas piena dienā, patlaban ik dienu tā pārstrādā 300 tonnas un pērk 380 tonnas piena. Kāpēc piena ražotājiem vajadzēja savu pārstrādes rūpnīcu?
T. Raudonjus stāsta, ka pieci privātie Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi var viegli vienoties par zemniekiem maksājamo piena cenu. Un piena ražotājam nav izvēles – cena ir vienāda. Šie pieci uzņēmumi ir spēcīgi, pērk pienu arī no Latvijas un Igaunijas. Nereti par kaimiņvalstīs ražoto pienu maksā dārgāk nekā par Lietuvā slaukto pienu.

T.Raudonjus arī atzīst, ka Lietuvas zemnieki bija sarūgtināti par savām attiecībām ar piena pārstrādes uzņēmumiem. Piena pārstrādātāji parasti pavasarī teikuši – mums nevajag jūsu pienu, cena kritīsies. Pārstrādes uzņēmumi gaidīja pavasari vairāk nekā zemnieki zāles augšanu šajā gada laikā.
“Valdība palīdzēja ar subsīdijām vispirms izveidot kooperatīvu, kas pārdeva pienu Polijā, Latvijā, dažkārt Igaunijā un arī Lietuvā. Tie bija nenormāli laiki, kad piens bija jāpārdod Latvijā un Igaunijā. Tomēr mērķis bija sava piena pārstrādes uzņēmuma izveide,” stāsta Tomass.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kooperatīva Pienas LT logo ir rakstīts Baltic Milk (Baltijas piens). Lietuvieši vēlas apvienot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas piena ražotājus un piedāvā labus nosacījumus paju pirkšanai. Maksa par to ir 0,13 eiro par kg no viena gada laikā pārdotā piena. Šo maksājumu var veikt ilgā laika posmā, pat desmit gados, iegūstot balss tiesības uzreiz pēc iestāšanās kooperatīvā. Ja kooperatīva biedrs lemj atstāt kooperatīvu, maksāto paju viņam atmaksā.

Visu rakstu par Lietuvas piena ražotāja pieredzi un kooperatīvu Pienas LT lasiet žurnāla Agro Tops jūnija numurā.

Žurnāla “Agrotops” jūnija numura vāks
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.