Lietuvas valdība atvēlēs 4,5 miljonus eiro, lai segtu Covid-19 krīzes nodarītos zaudējumus kultūras nozarei 1
Lietuvas valdība atvēlēs 4,5 miljonus eiro, lai segtu jaunā koronavīrusa krīzes nodarītos zaudējumus kultūras nozarei, otrdien paziņojis kultūras ministrs Mindaugs Kvietkausks.
Aptuveni divus miljonus eiro plānots piešķirt mākslas darbinieku radošo dīkstāvju kompensēšanai – šī nauda papildus piešķirta personām, kurām ir radošo personu statuss.
Vēl aptuveni 1,2 miljoni eiro būs paredzēti nevalstiskajam kultūras sektoram, lai mīkstinātu “karantīnas ļoti sāpīgās sekas”. Šis atbalsts paredzēts kultūras pakalpojumiem, kas tiek sniegti attālināti – ar interneta starpniecību.
ņemot vērā turpmākos darba grupas ierosinājumus, kā arī nemitīgi manīgo situāciju un finanšu resursus.
No Kultūras atbalsta fonda līdzekļiem 600 000 eiro paredzēts atvēlēt individuālām kultūras darbinieku un radošo personu stipendijām. Šādas stipendijas 600 eiro apmērā māksliniekiem varēs tikt maksātas trīs mēnešus.
Kvietkausks norādījis, ka šīs stipendijas varēs piešķirt arī kultūras nozarē strādājošajiem, kuriem nav radošās personas statusa.
Kultūras ministrija pašlaik saskaņo ar autortiesību un blakustiesību asociācijām un aģentūrām.
Ministrs arī pateicies kultūras iestādēm un darbiniekiem, kuri “rosīgi un radoši meklē ceļus”, kā darboties karantīnas apstākļos, cita starpā pieminot muzeju rīkotās attālinātās ekskursijas un kinofestivālu “Kino pavasaris”, kas ļauj cilvēkiem filmas skatīties mājās.
“Kultūras iestādes palīdz arī trūkstošo aizsarglīdzekļu ražošanā. Es pats valkāju Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra darbnīcā šūtu aizsargmasku, bet
kas pašlaik ir ārkārtīgi vajadzīgi,” stāstījis Kvietkausks.
Viņš arī aicinājis Lietuvas pašvaldības piesaistīt kultūras iestāžu darbinieku spēkus cīņai ar koronavīrusu un sekot valdības norādījumiem, nespiežot viņus izšķirties par masveida dīkstāvēm vai atvaļinājumiem, jo attālināts kultūras darbinieku darbs var būt ļoti vērtīgs.
“Gribu uzsvērt, ka budžeta kultūras iestāžu darba samaksas fondu neviens nesamazina un pašvaldībām ir visas iespējas atbalstīt attālinātu darbu, iesaistot kultūras darbiniekus visos šobrīd svarīgajos darbības virzienos. (..). Ministrijas nostāja ir skaidra – izšķiršanās par masveida dīkstāvēm vai atvaļinājumiem šai situācijā nav pamatota,” piebildis ministrs.