Foto: EPA/Scanpix/LETA

Lietuvas un Somijas prezidenti pauž atšķirīgu skatījumu uz dialogu ar Maskavu 0

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, kas otrdien ieradies darba vizītē Helsinkos, un Somijas prezidents Sauli Nīniste pauduši atšķirīgu skatījumu par dialoga nepieciešamību ar Maskavu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Kā kopīgajā preses konferencē ar Nīnisti norādījis Nausēda, šāds dialogs iespējams tikai tad, ja Krievija mainītu savu uzvedību.

“Vienmēr esmu dialoga piekritējs, bet mums jāturas arī pie principiem un vērtībām,” viņš uzsvēris, piebilstot, ka starptautiskajai sabiedrībai jāturpina izdarīt spiedienu uz Maskavu, lai tā mainītu savu agresīvo izturēšanos attiecībā pret kaimiņvalstīm. “Ja šī izturēšanās uzlabosies, mēs būsim pirmie, kuri apsveiks šīs pārmaiņas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Nīniste izteicies, ka kontakti ir jāuztur tāpēc, lai izprastu Maskavas domāšanas veidu. Pēc viņa teiktā, dialogs nozīmē “vismaz mēģināt būt labāk informētam par to, ko domā otrs”.

“Šai ziņā es saskatu progresu – aizvien vairāk un vairāk Eiropas Savienības valstu sāk dialogu ar Krieviju,” apgalvojis Somijas prezidents. “Tas nenozīmē piekrist Kremlim, bet [dialogs] (..) ir vajadzīgs, cenšoties saprast, par ko viņi domā.”

Pats Nīniste pēdējoreiz ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu tikās augustā.

Nausēda arī izteicies, ka jaunais miera plāns Ukrainai jeb tā dēvētā Šteinmeiera formula, kas paredz Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) pārraudzībā sarīkot vēlēšanas Kijevas pašlaik nekontrolētajās Doņeckas un Luhanskas apgabalu teritorijās, ir Krievijai ir izdevīgāks nekā pašai Ukrainai.

“Uz Ukrainas valdību tiek izdarīts spēcīgs spiediens (..) kaut kā vienoties ar Krievijas pusi un parādīt piekāpību, taču no Krievijas puses nav saskatāma nekāda piekāpšanās,” žurnālistiem sacījis Lietuvas prezidents.

“Šteinmeiera formulu” Minskas vienošanos īstenošanai 2015.gadā ierosināja toreizējais Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers, kurš tagad ir Vācijas prezidents. Tā paredz uz laiku līdz iespējamajām vēlēšanām piešķirt šīm teritorijām īpašu statusu un, ja pēc vēlēšanām starptautiskie eksperti apliecinātu, ka balsošana noritējusi saskaņā ar demokrātijas principiem, tās rezultāti iegūtu paliekošu juridisku spēku.

Šo miera plānu būtu jāapspriež Ukrainas, Krievijas, Francijas un Vācijas līderu samitā, kura datums pagaidām nav paziņots.

“Šteinmeiera formulas” kritiķi uzskata, ka tā ir neizdevīga Ukrainai, jo Kijeva juridiski zaudētu ietekmi pār daļu no Doņeckas un Luhanskas apgabaliem un Maskavas atbalstīto kaujinieku ieņemtajās teritorijās brīvas vēlēšanas jebkurā gadījumā nebūtu iespējamas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.