Lietuvas prezidents: Krievija cenšas visiem spēkiem pārrakstīt vēsturi 0
Krievija pēdējā laikā visiem spēkiem cenšas pārrakstīt vēsturi, pirmdien norādījis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, komentējot Krievijas prezidenta Vladimira Putina nesenos kritiskos izteikumus par Eiropas Parlamenta (EP) septembrī pieņemto rezolūciju, kurā nosodīts tā dēvētais Molotova-Ribentropa pakts un tā slepenie protokoli.
“Pēdējā laikā Krievija visiem spēkiem cenšas pārrakstīt vēsturi, un viens no šādiem piemēriem ir centieni noliegt Molotova-Ribentropa pakta slepeno protokolu ietekmi uz sāpīgo Eiropas vēsturi,” viņš rakstījis sociālajā tīklā “Facebook”.
Nausēda atgādinājis, ka pirms 30 gadiem, 1989. gada 24. decembrī, Padomju Savienības Tautas deputātu kongress atzina Molotova-Ribentropa pakta slepeno protokolu pastāvēšanu un pasludināja tos par spēkā neesošiem.
“Šīs slepenās vienošanās starp nacistisko Vāciju un komunistisko Padomju Savienību noteica vēlāko Baltijas valstu okupāciju,” viņš uzsvēris. “Vēsturiskā atmiņa nosaka nākotnes uztveri.
un neļausim patiesību aizstāt ar butaforiskām melu izkārtnēm,” mudinājis Lietuvas prezidents.
Rezolūcijā, ko EP pieņēma, pieminot 80. gadskārtu kopš Otrā pasaules kara sākuma, tika nosodīta slepenā vienošanās starp nacistisko Vāciju un Padomju Savienību, un uzsvērts, ka tādējādi starp abiem totalitārajiem režīmiem tika sadalīta Eiropa un neatkarīgu valstu teritorijas, paverot ceļu Otrā pasaules kara izraisīšanai.
Putins, piektdien Sanktpēterburgā tiekoties ar savulaik Padomju Savienībā ietilpušo Neatkarīgo valstu sadraudzības (NVS) valstu līderiem, nosauca šo rezolūciju par Rietumu mēģinājumu noniecināt PSRS izšķirošo lomu uzvarā pār nacistisko Vāciju.
jo Rietumvalstis izturējušās vienaldzīgi pret Maskavas ierosinājumu veidot militāru aliansi.
Krievijas prezidents savā uzrunā nenoliedza slepeno protokolu esamību, bet neuzbrukšanas līgumu ar Vāciju nosauca par nepieciešamību un paziņoja, ka PSRS bijusi pēdējā no Eiropas valstīm, kas vienojusies ar Hitleru.
Putins arī atklāja, ka, tuvojoties 75.gadadienai kopš Otrā pasaules kara beigām, viņš strādājot pie arhīvu materiāliem, lai uzrakstītu rakstu par šā kara iemesliem un PSRS politiku pirmskara Eiropā.