Lietuvas premjers Sauļus Skvernelis.
Lietuvas premjers Sauļus Skvernelis.
Foto: SCANPIX/Žygimantas Gedvila/LETA

Skvernelis ieteiks Baltkrievijai ierīkot ar gāzi darbināmu elektrostaciju Astravjecas AES vietā 0

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņojis, ka ieteiks Baltkrievijai izmantot lielāko daļu pie abu valstu robežas topošās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) infrastruktūras, lai ierīkotu ar gāzi darbināmu elektrostaciju, un piedāvās Minskai sadarbību šai procesā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Lietuva aktīvi centusies pievērst starptautiskās sabiedrības uzmanību apstāklim, ka šī spēkstacija tiek celta, neievērojot drošības prasības, un aicinājusi nepieļaut tās ekspluatāciju vai arī bloķēt tajā ražoto elektroenerģiju, ja AES tomēr tiktu iedarbināta.

Taču pagājušajā nedēļā premjers negaidīti paziņoja, ka gatavojas Minskai piedāvāt “racionālu risinājumu” kā alternatīvu AES slēgšanai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Skvernelis, kas maijā gaidāmajās vēlēšanās gatavojas kandidēt uz prezidenta amatu, tobrīd sīkākus komentārus par savu iespējamo piedāvājumu nesniedza, vienīgi norādīja, ka Minska netiks aicināta slēgt spēkstaciju, kuras celtniecība tuvojas nobeigumam.

“Baltkrievijai mēs ieteiktu pieņemt stratēģisku lēmumu attīstīt patstāvīgu un diversificētu enerģētikas saimniecību,” uzsvērts paziņojumā, ko tagad izplatījis premjers.

“Perspektīvas mēs saskatām arī atjaunīgās enerģētikas jomā, kas neievelk valsti simt gadu ilgos projektos. Protams, tā ir Baltkrievijas izšķiršanās – vai attīstīt vienpusēju atkarību no tādas enerģētikas politikas, kas balstās uz vienu valsti, vai arī ķerties pie stratēģiskiem pārkārtojumiem enerģētikas nozarē. Tādu ceļu iet Lietuva, kura Baltkrievijai varētu būt gan labs paraugs, gan vērtīga partnere,” viņš norādījis.

Kā uzskata Lietuvas valdības vadītājs, ja Minska atteiktos no kodolspēkstacijas projekta, tad vairāk nekā 60% jau izveidotās Astravjecas AES infrastruktūras varētu tikt izmantota gāzes elektrostacijas izveidei, bet Klaipēdas sašķidrinātās gāzes terminālis, kā arī gāzesvads starp Poliju un Lietuvu ļautu sadarboties ar Baltkrieviju, nodrošinot tai alternatīvas gāzes piegādes.

Viņaprāt, šāds piedāvājums varētu palīdzēt panākt, ka Astravjecas AES netiek iedarbināta.

Skvernelis norādījis, ka viņa priekšlikums saistīts ar nesen pieņemto Espo konvencijas dalībvalstu atzinumu, ka Astravjecas AES būvlaukuma vieta izraudzīta, pārkāpjot šo ANO konvenciju, kura reglamentē ietekmes uz vidi novērtējumu pārrobežu kontekstā.

“Ja gribam panākt konkrētu rezultātu, mums nevis tukši jārunā, bet jāpiedāvā saviem kaimiņiem risinājums un varbūt jāpiedalās tā īstenošanā, – risinājums, kurš palīdzētu labot kļūdu, kas pieļauta, izvēloties nepiemērotu vietu kodolenerģētikas attīstīšanai, tādējādi noņemot Espo konvencijas uzlikto zīmogu. Tāds piedāvājums Baltkrievijai arī tiks iesniegts,” viņš paziņojis.

Reklāma
Reklāma

Kad Skvernelis pagājušajā nedēļā, tiekoties ar vēlētājiem, noslēpumaini izteicās, ka viņam esot “huligānisks plāns”, kā piedāvāt baltkrieviem racionālu alternatīvu AES slēgšanai, prezidente Daļa Grībauskaite uzsvēra, ka runas par iespējamu “pragmatisku attieksmi” pret Astravjecas AES vērtējamas kā mēģinājums tirgoties ar cilvēku drošību un “nav iespējams nekāds cits pragmatisks viedoklis, izņemot tādu, ka spēkstaciju nedrīkst atklāt vai ka tā jāslēdz, kolīdz būs pabeigta”.

Komentējot jaunāko premjera paziņojumu, prezidente vien īsi norādījusi, ka “visiem Lietuvas centieniem jābūt vērstiem uz to, lai nedrošā Astravjecas AES nesāktu darboties”.

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas-Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. No Latvijas robežas topošo kodolspēkstaciju šķir aptuveni 110 kilometri.

Lietuvas amatpersonas uzskata, ka spēkstacija tiek celta, neievērojot drošības prasības. Pastāv arī bažas, ka jaunā AES varētu traucēt Lietuvai sinhronizēt savus elektrotīklus ar Rietumeiropu.

Lietuvas Seims aizpērn vienprātīgi pieņēma likumu, kurā atzīts, ka Astravjecas AES ir nedroša un apdraud Lietuvas nacionālo drošību, vidi un sabiedrības veselību, un Lietuvas valdība drīz pēc tam apstiprināja plānu, kā bloķēt tajā ražotās elektroenerģijas importu.

Minska Lietuvas pārmetumus noraida, apgalvojot, ka tās būvētā spēkstacija atbildīs visaugstākajiem drošības standartiem. Vienlaikus Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko iepriekš īpaši uzsvēris, ka Astravjecas AES jāuzceļ pēc iespējas lētāk, savukārt Lietuvas vērtējumā spēkstacijas būvniecībā notiek negodīga un plaša izdevumu samazināšana uz drošības rēķina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.