Govs AS “Agrofirma Tērvete” jaunajā lielfermā “Tērces” Kroņaucē.
Govs AS “Agrofirma Tērvete” jaunajā lielfermā “Tērces” Kroņaucē.
Foto: LETA

Lietuvas piena ražotāji briest protesta akcijām Viļņā un Briselē 0

Lietuvas piena ražotāji 11.novembrī pulcēsies uz apspriedi Viļņā, lai smago situāciju nozarē Krievijas noteiktā embargo apstākļos pārrunātu ar valdības pārstāvjiem. Ja būs nepieciešams, zemnieki pieļauj iespēju rīkot protesta akcijas gan Viļņā, gan, sadarbojoties ar citu valstu kolēģiem, arī Briselē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kā pastāstījis Lietuvas piena ražotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Jons Viļonis, uz apspriedi izstāžu centrā “Litexpo” jau uzaicināts premjerministrs Aļģirds Butkevičs, zemkopības ministre Virgīnija Baltraitiene, kā arī Seima lauksaimniecības komitejas deputāti, lauksaimnieku organizāciju un uzņēmumu pārstāvji.

Šajā pasākumā paredzēts runāt ne tikai par Krievijas embargo ietekmi uz Lietuvas piena ražotājiem, bet arī par Eiropas Savienības (ES) zemajiem tiešmaksājumiem Lietuvas zemniekiem un 2015.gadā plānoto piena kvotu atcelšanu un citiem sasāpējušiem jautājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lietuvas Lauksaimniecības kameras priekšsēdētājs Andrejs Stančiks norādījis, ka šobrīd faktiski visi Lietuvas lauksaimnieki un īpaši jau piensaimnieki “strādā zemāk par pašizmaksu”, bet atbalstam, kas viņiem tiek piešķirts, nav lielas saistības ar Krievijas embargo – tā vienkārši ir palīdzība, kas viņiem pienākas arī tāpat, vienīgi tiek izmaksāta pirms laika.

“Piena nozarei pašlaik nav pilnīgi nekāda atbalsta. Runājot par tiem 117 miljoniem litu (33,9 miljoniem eiro), kas piešķirti no nacionālā budžeta, tā ir piemaksa pie tiešmaksājumiem, kas bija paredzēta krietni agrāk un kam nav nekā kopīga ar embargo vai cenu kritumu,” viņš piebildis.

Gan Stančiks, gan Viļonis pieļauj iespēju, ka gadījumā, ja lauksaimnieki nesagaidīs pietiekami konkrētu atsaucību no oficiālajām iestādēm, viņi jau divas trīs nedēļas pēc šīs apspriedes varētu rīkot protesta akcijas pie prezidenta pils un sadarbībā ar citu valstu kolēģiem censties pievērst arī ES institūciju uzmanību Briselē.

“Jūtams, ka jau briest nepieciešamība Baltijas valstīm un, iespējams, arī Somijai, pārcelt noteiktas protesta akcijas arī uz Briseli,” piebildis Lauksaimniecības kameras priekšsēdētājs.

Kā liecina Lietuvas Statistikas departamenta dati, šā gada trešajā ceturksnī vidējās dabīgā piena iepirkuma cenas salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn kritušās par 21,8%. Pēc Stančika teiktā, saskaņā ar provizoriskām ES aplēsēm visu bloka valstu kopējie zaudējumi Krievijas embargo dēļ sasniegs aptuveni 5 miljardus eiro, tostarp Lietuva vien zaudēs miljardu eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.