Gājēju iela Klaipēdā.
Gājēju iela Klaipēdā.
Foto-LETA

Lietuvas izdevums publicē valsts bagātāko cilvēku sarakstu 2

Lietuvas izdevums “Ekonomika.lt” jau ceturto gadu publicējis valsts bagātāko cilvēku sarakstu, kas balstīts uz Reģistru centram iesniegtajiem Lietuvas uzņēmumu finanšu datiem un citu publiski pieejamu informāciju. Reitingā minētās summas norāda uz šiem uzņēmējiem piederošo akciju provizorisko vērtību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Paši uzņēmēji gan nav noskaņoti dalīties ziņās par savu īpašumu apmēriem, bet sekmīgā biznesa attīstība neļauj apšaubīt viņu pārvaldīto uzņēmumu vērtību. Paredzams, ka turpmāk zināmas korekcijas varētu ieviest notikumi Ukrainā, bet par to ļaus spriest tikai nākamā gada saraksts.

Pēdējā laikā no saraksta pazuduši divi baņķieri – pirms diviem gadiem bankas “Snoras” bankrota dēļ no tā nācies svītrot Raimondu Baranausku, bet pērn savu vietu tajā zaudējis arī “Ūkio bankas” īpašnieks Vladimirs Romanovs. Citu lielu bankrotu šai laikā nav bijis, tādēļ arī bagātāko Lietuvas cilvēku izkārtojums nav būtiski mainījies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā vietā jau trešo gadu ierindojies Šveicē dzīvojošais bijušais “Western Petroleum” akcionārs un mecenāts Sauļus Kaross, kura īpašumu vērtība tiek lēsta četros miljardos litu (1,16 miljardos eiro).

Šos īpašumus viņš iemantojis no starpniecības naftas tirdzniecības darījumos starp Šveices bankām un Krievijas naftas kompānijām. Pirms pāris gadiem Kaross pameta naftas biznesu, un Ženēvā bāzētā “Western Petroleum” tika likvidēta. Lielākā daļa no Karosa īpašumiem atrodas ārzemēs, bet viņš diezgan daudz investējis arī Lietuvā. Pirms likvidēšanas kompānijas gada ieņēmumi sasniedza aptuveni 16 miljardus litu. Lietuvā Karosam pieder 88% “Medicinos bankas” akciju, viņš viens vai kopā ar partneriem pārvalda firmas “SK Impex”, “BEG International”, “Sugiharas skaistumkopšanas un ķirurģijas klīnika” un citas.

Karosam pieder vairāki dārgi nekustamie īpašumi Šveicē, Čehijā, Austrijā, Spānijā un Lietuvā, viņš ir arī viens no aktīvākajiem mecenātiem Lietuvā. Viņa labdarības fonds atbalsta Lietuvas mūziķus, kultūras pasākumus, vēstures mantojuma iemūžināšanu.

Otrajā vietā ir veikalu tīkla “Maxima” īpašnieku holdinga “Vilniaus prekyba” Nerijus Numavičs, kura īpašumu vērtība ir aptuveni 3,3 miljardi litu. Pērn viņš izpelnījās kritiku, kad pēc Zolitūdes veikala “Maxima” traģēdijas tā arī nenāca klajā ne ar vienu publisku paziņojumu par notikušo. Pats Numavičs atklātībā redzams reti, bet viņa uzņēmējdarbība koncentrēta Lietuvā.

Tieši vai netieši viņš pārvalda 66% “Vilniaus prekyba” grupas akciju. Pirms trim gadiem “Vilniaus prekyba” tika reorganizēta, līdztekus esošajai VP izveidojot trīs jaunus uzņēmumus – “Entaras”, “NVP projektai” un “Patria Holdings”. Izveidotie uzņēmumi kontrolē “Maxima grupe” un aptieku tīklu “Euroapotheca”. Šogad Nerijus Numavičs vienīgais no Baltijas valstīm pirmo reizi iekļauts ASV žurnāla “Forbes” veidotajā pasaules bagātāko cilvēku sarakstā ar 1565.kārtas numuru.

Reklāma
Reklāma

Par trešo bagātāko cilvēku valstī šogad atzīts krievu izcelsmes Lietuvas pilsonis Dmitrijs Burjaks, kura Kiprā reģistrētā kompānija “Vision International People Group” 19 pasaules valstīs izplata veselības aprūpes produktus un kosmētiku. Viņa īpašumi naudas izteiksmē sasniedz aptuveni 2,9 miljardus litu. Kompāniju šobrīd kontrolē “B&S Group”, kas investē Krievijas, Austrijas, Šveices, Ukrainas, Kipras un Lietuvas uzņēmumos. “B&S Group” ar starptautiskās kompānijas “Health Tech Corporation” starpniecību pārvalda zāļu tēju ražošanas uzņēmumu “Švenčioniu vaistažoles” un Viļņas sporta un izklaižu centru “Forum Palace”. Vēl viens “B&S Group” atzars – “Progress Ventures Holding” – attīsta nekustamā īpašuma projektus Lietuvā un citās valstīs.

Ceturtā bagātākā ir 2011.gadā mirušā koncerna “Achemos grupe” prezidenta Broņislova Lubja atraitne Lida Lubiene, kurai kopā ar nepilngadīgo meitu pieder gandrīz 50,4% koncerna akciju aptuveni 900 miljonu litu vērtībā. Koncerns pārvalda vairāk nekā 50 Lietuvā un ārvalstīs darbojošos uzņēmumu, tostarp Baltijas valstīs vadošo slāpekļa mēslojuma un ķīmijas preču ražotāju “Achema”, kompāniju “Agrochema”, Klaipēdas ostas kravu kompāniju “Klasco”. “Achemos grupe” īpašumā ārvalstīs ir mākslīgā mēslojuma un lauksaimniecības preču tirdzniecības kompānijas un arī kāds enerģētikas uzņēmums Gruzijā.

Piekto vietu sarakstā ieņem “Vilniaus prekyba” akcionārs Žilvins Marcinkevičs, kam pieder īpašumi aptuveni 800 miljonu litu vērtībā, tai skaitā 13,8% “Vilniaus Prekyba” grupas akciju un 13,6% “NDX” akciju. Saskaņā ar Lietuvas iedzīvotāju reģistra datiem no 2009.gada viņa deklarētā dzīvesvieta atrodas Īrijā.

Sestajā vietā ir tēvs un dēls Augustīns un Arūns Rakauski, kuru īpašumu vērtība ir 750 miljoni litu. Viņiem pieder attiecīgi 30% un 20% tirdzniecības tīkla “Senukai” akciju. Kopīgi viņi pārvalda arī kompāniju SSPC. “Senukai” apgrozījums 2012.gadā pārsniedza 914 miljonus litu – gandrīz par 7% vairāk nekā 2011.gadā. Kompānijas ieņēmumi pērn veidoja 42% būvniecības preču mazumtirgus. Augustīnam Rakauskam pieder kompānijas “Statida” akcijas, viņš ir arī investīciju kompānijas RAZ līdzīpašnieks. Šī kompānija darbojas mazumtirdzniecības, nekustamā īpašuma un enerģētikas jomā Baltijas valstīs, Viduseiropā un Austrumeiropā.

Septītais sarakstā ir investīciju kompānijas “BT invest” līdzīpašnieks Raimonds Tumēns, kam pieder aptuveni 700 miljonus litu vērti īpašumi. “BT invest”, kurā viņš kontrolē 50% akciju, sekmīgi attīsta Ukrainas tirdzniecības tīklu “Novus”, ko ukraiņu eksperti atzīst par vienu no sekmīgākajām kompānijām valstī – šobrīd tas apvieno 27 veikalus un plāno atvērt vēl piecus līdz septiņus, taču šīs investīcijas var bremzēt Ukrainas ekonomiskā situācija.

Astoto vietu ieņem koncerna “MG Baltic” īpašnieks Darjus Mockus, kas savās rokās tur visas grupas kontroli. Viņa īpašumu vērtība ir 570 miljoni litu. “MG Baltic” pārvalda 63 uzņēmumus mediju, nekustamā īpašuma, tirdzniecības un citās jomās. 2012.gadā tajā strādāja vairāk nekā 3000 cilvēku, un koncerna ieņēmumi sasniedza 1,5 miljardus litu.

Devītajā vietā ierindojušies brāļi Mindaugs un Gintars Marcinkeviči – bijušās “VP grupe”, tagadējās kompānijas “Velde” akcionāri, kuriem pieder aptuveni 500 miljonus litu vērti īpašumi. Viņi attīsta tirdzniecības tīklu “Mart Inn” Baltkrievijā, un Mindaugs Marcinkevičs ir arī nekustamā īpašuma un privātā kapitāla pārvaldītājas “Lords LB Asset Management” galvenais akcionārs.

Desmitajā vietā palicis “Vilniaus prekyba” grupas akcionārs Vlads Numavičs, Nerijus Numaviča jaunākais brālis ar aptuveni 450 miljonus litu vērtiem īpašumiem. Viņam pieder apmēram 25% akciju investīciju kompānijā “Eva”, kuras konsolidētie ieņēmumi pērn sasniedza 398,8 miljonus litu, un aptuveni tikpat liela pakete kompānijā “Sandeliu sistemos”. Nelielas akciju paketes viņam pieder arī kompānijās “Velde”, “Leksita”, “M.M.M. projektai”, “Enaras”, “NVP projektai”, “Patria holdings”. Tiek uzskatīts, ka tikai daļa pārvaldīto akciju pieder viņam pašam, bet citas patiesībā ir brāļa Nerijus īpašums, ko viņš pēc šķiršanās no sievas pārrakstījis Vladam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.