Foto: AP/Scanpix/LETA

Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta 0

Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests, kas izvērtē Covid-19 vakcinācijas procesu no korupcijas novēršanas viedokļa, piektdien atzinis, ka tas netiek pienācīgi kontrolēts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Daudzas veselības aprūpes iestādes, kuras piedalās vakcinācijas procesā, nav pakļautas Veselības ministrijai, kas STT vērtējumā apgrūtina efektīvu un gludu šā procesa organizēšanu,” norādījusi STT direktora vietniece Rūta Kaziļūnaite.

“Šādam valstiski nozīmīgam jautājumam būtu jābūt maksimāli centralizētam, atstājot pēc iespējas mazāk interpretācijas iespēju. Sagaidot lielāku sabiedrības uzticēšanos pandēmijas laikā, būtu jāsamazina korupcijas risku iespējamība,” viņa uzsvērusi, piebilstot, ka STT palīdzēs to nodrošināt.

CITI ŠOBRĪD LASA

STT atzinis, ka šobrīd pieprasījums pēc vakcīnas netiek pienācīgi pamatots un veselības aprūpes iestādēm arī nav pienākuma šo pieprasījumu saskaņot nedz ar pašvaldību ieceltajiem vakcinācijas koordinatoriem, nedz ar Ārkārtējo veselības situāciju centru (ESSC), nedz citiem par situācijas kontroli un vakcinācijas organizēšanu atbildīgajiem subjektiem.

Ārstniecības iestādēm pieteikumos Ārkārtējo veselības situāciju centram gan jānorāda potējamo personu skaits, bet tām nav pienākuma iesniegt šo personu sarakstu, datus par to piederību prioritārajām vakcinācijas grupām vai citu informāciju, kas ļautu pārliecināties par pieprasītā vakcīnas apjoma pamatotību un likumību.

Nav nodrošināta vakcīnu izmantojuma izsekojamība un uzraudzība, nav noteikts, kādā kārtībā un cik savlaicīgi vakcinācijas sarakstos iekļautie cilvēki jāinformē par iespēju potēties un kā šie saraksti tiek mainīti, ja attiecīgie cilvēki nevēlas vai norādītajā laikā nevar vakcinēties.

Kā teikts STT ziņojumā, tajos gadījumos, kad cilvēki pēc saskaņošanas ar šo procesu organizējošo ārstniecības iestādi tiek vakcinēti mājās vai darbavietās, pašreizējā kārtība neļauj novērst iespēju, ka poti saņem arī personas, kam saskaņā ar prioritāro secību tā vēl nepienākas.

STT ieteicis Veselības ministrijai detalizēt vakcinācijas sagatavošanas un prioritāro vakcinācijas sarakstu izstrādes kārtību un sagatavot rekomendācijas pašvaldību administrācijām, stingri nosakot atbildību par noteiktās kārtības nepildīšanu, lai novērstu korupcijas riskus un juridiska rakstura neskaidrības.

Ieteikts arī publiskot informāciju par to, kas katrā pašvaldībā atbild par vakcinācijas organizāciju, kā arī nodrošināt vakcinācijas rezultātu pieejamību.

Reklāma
Reklāma

“STT korupcijas novēršanas speciālisti uzskata, ka centralizēta vakcinācijas kontroles sistēma, vienota informācijas sistēma, kurā tiktu apkopota visa ar vakcināciju saistītā informācija, un skaidri definētas atbildības jomas palīdzētu samazināt korupcijas riskus,” uzsvērts ziņojumā.

Vakcinēšanas procesa izvērtēšana no korupcijas novēršanas viedokļa Lietuvā veikta saistībā ar atklātībā nākušajiem gadījumiem, kad dažās ārstniecības iestādēs cilvēki, iespējams, saņēmuši jaunā koronavīrusa pretpotes, pārkāpjot noteikto vakcinācijas secību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.