Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto no Pixabay.com

Lietuva sāk plānot dziļu radioaktīvo atkritumu glabātavu 0

Lietuva sāks krāt līdzekļus dziļas radioaktīvo atkritumu glabātavas ierīkošanai, lai pienācīgi noglabātu 2009.gada nogalē apturētās Ignalinas atomelektrostacijas (AES) radioaktīvos atkritumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Pašlaik tas ir vienīgais drošais šādu atkritumu apglabāšanas veids.

Jauna glabātava, kas izmaksās aptuveni 2,52 miljardus eiro, Lietuvai būs vajadzīga 2066.gadā, kad beigsies pagaidu glabātavu ekspluatācijas laiks, norādījusi Lietuvas Enerģētikas ministrija, kas izstrādājusi nepieciešamos grozījumus Valsts kases likumā un saistītajos tiesību aktos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzekļus šim nolūkam ministrija iesaka krāt atsevišķā Rezerves fonda kontā, ik gadus pārskaitot tajā 25% no valsts uzņēmumu dividendēm. Vēlāk tiktu lemts arī par citiem finansējuma avotiem.

Pērn Eiropas Komisija brīdināja Lietuvu, ka tā neievēro ES direktīvu, jo savā izlietotās kodoldegvielas un radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas programmā nav paredzējusi ilgmūžīgo atkritumu apsaimniekošanas finansēšanas kārtību.

Enerģētikas ministrija uzsvērusi, ka gadījumā, ja atkritumu glabātavas projekts tiktu atlikts, pret Lietuvu var tikt sākta pārkāpuma procedūra un noteikts naudassods.

Tā norāda, ka citās valstīs – Īrijā, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Zviedrijā un citur – šādu projektu finansēšanu ieplānota jau no paša atomelektrostaciju darbības sākuma un izdevumi tiek segti par šīs spēkstacijas izmantojošo organizāciju līdzekļiem, uzkrājot tos īpašos fondos.

Ignalinas AES tika projektēta un celta padomju laikā un sāka darboties 1983.gadā, un tās pirmais reaktors tika slēgts 2004.gada nogalē, bet otrais – 2009.gada beigās. Šīs spēkstacija slēgšana bija viens no nosacījumiem, lai Lietuvu uzņemtu Eiropas Savienībā, jo tajā izmantotie padomju ražojuma RBMK tipa reaktori tiek uzskatīti par nedrošiem.

Ministrija atzinusi, ka par precīzākām glabātavas projekta izmaksām varēs runāt, kad tai būs izraudzīta vieta un veikta ģeoloģiskā izpēte.

Pēc provizoriskām aplēsēm, lielākās izmaksas paredzamas laikposmam no 2056. līdz 2072.gadam. Glabātavas celtniecība laikā no 2056. līdz 2065.gadam izmaksātu aptuveni miljardu eiro, bet tās ekspluatācija laikā no 2066. līdz 2072.gadam – vēl 900 miljonus eiro.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd ilgmūžīgie radioaktīvie atkritumi, kas bīstamību saglabā tūkstošiem gadu, tiek uzglabāti Ignalinas AES pagaidu glabātavās.

Ja radioaktīvo atkritumu dziļā glabātava netiktu uzcelta, to pārvietošana uz jauniem pagaidu konteineriem izmaksātu aptuveni 1,1 miljardu eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.