Lietuvā pensijas dzīvesvietās piegādās tikai “Lietuvos paštas” 0
Lietuvas valdība trešdien noteikusi, ka pensiju piegāde līdz 2026.gadam tiks uzticēta valsts pasta uzņēmumam “Lietuvos paštas”, noraidot Konkurences padomes pārmetumus, ka šāds lēmums ierobežos konkurenci tirgū.
Kopš janvāra daļai Lietuvas senioru pensijas mājās piegādā nevis ierastie “Lietuvos paštas” darbinieki, bet piecas firmas, kas uzvarējušas valsts sociālās apdrošināšanas fonda “Sodra” rīkotos konkursos, taču šī pieredze nav izrādījusies veiksmīga, jo, mainoties piegādātājiem, ievelkas adrešu nodošanas process un aizkavējas pakalpojuma sniegšana.
Firmas, ar kurām līgumi noslēgti uz laiku no 2019. līdz 2021.gadam, šai laikā gan turpinās pensiju iznēsāšanu, bet pēc līgumu termiņu beigām saskaņā ar Sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministrijas ieteikumu nolemts naudas piegādi pensionāriem uzticēt vairs tikai pasta uzņēmumam.
Kā skaidrojis ministrs Lins Kukuraitis, nomainoties pensiju piegādātājiem, izveidojas visai sarežģīta situācija un rodas grūtības nodrošināt pakalpojumu, pie kura pensionāri ir pieraduši.
Ministrija gan aplēsusi, ka pakalpojuma izmaksas salīdzinājumā ar pašreizējām pieaugtu par aptuveni miljonu eiro.
Atbalstot vairāku Seima deputātu izstrādātos grozījumus Pasta likumā, ministrija vienlaikus ieteikusi grozījumu projektu vēl noslīpēt un cita starpā paredzēt, ka pensiju piegādes tarifi nosakāmi, balstoties uz tādiem principiem kā “apzinīgumu, pamatotību un sociālo taisnīgumu”.
Konkurences padomes priekšsēdētāja vietniece Dina Lurje aicinājusi valdību neatbalstīt priekšlikumu, norādot, ka tas ierobežotu konkurenci tirgū, kurš jau ticis atvērts. Viņa izteikusi šaubas, vai noteiktie ierobežojumi ir samērīgi un vai problēmas ar adrešu nodošanu ir pietiekams pamats, lai vienkārši nolemtu piegādi nodot pasta uzņēmumam, īpaši ņemot vērā dārgāko izcenojumu.
Taču valdība viņas kritiku noraidījusi.
“Paldies par jūsu viedokli. Varēsiet mūsu senioriem paskaidrot, ja viņi trīs mēnešus nesaņem laikā pensijas, ka mēs esot noteikuši kaut kādus ierobežojumus vai kādam paredzējuši lielākas tiesības. Pēc 1.janvāra mēs jau pieredzējām, ko nozīmē pilnīgs haoss, un vairāk to pieredzēt negribam,” izteicies premjerministrs Sauļus Skvernelis.
Viņam piebalsojis arī vides ministrs Ķēstutis Mažeika, uzsverot, ka pasts ne tikai sniedz pakalpojumu, bet arī pilda sociālās funkcijas.
Arī iekšlietu ministre Rita Tamašuniene norādījusi, ka Konkurences padome “veic tikai izmaksu analīzi” un izvērtē tirgus dalībnieku spēju sniegt pakalpojumu.
“Runa nav vienkārši par pensiju iznēsāšanu, bet arī par sociālo pakalpojumu, kurš būtībā ir ļoti dārgs,” viņa sacījusi. “Ja ņem vērā, ka vienlaikus ar pensijas piegādi tiek sniegta arī daļa sociālo pakalpojumu, tad faktiski mēs iegūstam krietni lētāku pakalpojumu. Valsts lēmums ir ļoti racionāls, ja paturam prātā, ka vecāka gadagājuma cilvēki, pirmkārt, ļoti uzticas Lietuvas pastam, un, otrkārt, ka pastnieki (..) piegādā arī vajadzīgās pārtikas preces, palīdz sazināties ar ģimenēm, ar bērniem.”
Bez maksas piegādāt pensiju dzīvesvietā pašlaik Lietuvā paredzēts trim cilvēku grupām – cilvēkiem ar invaliditāti, senioriem, kas sasnieguši 80 gadu vecumu, un cilvēkiem, kuri mīt attālākās vietās, kur nav pieejami elektroniskie pakalpojumi.
Pensijas dzīvesvietā pašlaik Lietuvā tiek piegādātas aptuveni 200 000 cilvēkiem, un pērn šā bezmaksas pakalpojuma sniegšanai no “Sodra” budžeta tika atvēlēti aptuveni 7,5 miljoni eiro.