Lietuvā māksliniekus valsts apdrošina 0
Ļoti apsveicama ir ideja par radošo darbinieku statusa likumprojektu, jo, manuprāt, beidzot tiek pievērsta uzmanība tam, ka mākslinieks arī ir cilvēks, kam tiesības slimot, audzināt bērnus un saņemt pensiju, galu galā – pienācīgi nomirt.
Pirms vairākiem gadiem nolēmu meklēt darbu, jo sapratu, ka man nepienākas nekādas sociālās garantijas. Stāža nav, pensiju fondā apmēram divi lati. Likās diezgan dīvaini, ņemot vērā, ka iztulkoti pāris tūkstoši lapaspušu un veikti citi radošie darbi.
Esmu slēgusi autorlīgumus gan Latvijā, gan Lietuvā. Atšķirība tāda, ka Lietuvā nodokļos tiek atskaitīti 40 procenti no kopējās summas (samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai, slimības, maternitātes apdrošināšanai un veselības apdrošināšanai).
Kaut gan sociālās iemaksas tiek veiktas, pazīstami mākslinieki Lietuvā teic, ka tās esot ļoti mazas un tik un tā nodrošināt pensiju ar tām nav iespējams (rakstnieka Andrjus Jakučūna vārdiem runājot, nauda vienkārši izkūp gaisā), tāpēc daudzas izdevniecības un autori no autorlīgumiem atsakās, un tiek meklēti citi veidi, kā norēķināties par darbu (daudzi tulki, piemēram, iegādājas uzņēmējdarbības apliecības).
Draugi – radošie pārstāvji Lietuvā – arī atzīst, ka likumi mainoties pārāk strauji, lai tiem izsekotu līdzi, taču novērojamas pozitīvas tendences līdz ar Radošo darbinieku (un Radošo darbinieku organizāciju) likuma ieviešanu. Šajā sakarā sarunājos ar rakstnieku Andrju Jakučūnu, kurš atzina, ka radošā darbinieka statuss viņam garantē nodokļu atlaides arī tad, ja viņš strādā pēc darba līguma. Turklāt jaunais likums paredzot, ka cilvēkam, kam piešķirts mākslinieka statuss, valsts apmaksā obligāto veselības apdrošināšanu, ja māksliniekam gada laikā nav bijuši nekādi ienākumi.
Protams, kā atzīst rakstnieks, retais šo iespēju izmantos, jo ir gandrīz neiespējami visu gadu dzīvot bez ienākumiem, tomēr iespēja pastāv, un vēl trīs mēnešus var saņem radošās dīkstāves pabalstu. Turklāt ļoti nozīmīgi, ka māksliniekam darba stāžs tiek aprēķināts no pirmās publikācijas!
Man liekas, būtu ļoti apsveicami, ja līdzīgs likums Latvijā tiktu ieviests pēc iespējas ātrāk.