Foto-LETA/AFP

Lietuva lūdz savu piensaimnieku atbalstam piešķirt vēl 50 miljonus eiro 0

Lietuva cer, ka Eiropas Savienība (ES) varētu piešķirt vēl 50 miljonu eiro atbalstu lietuviešu piena ražotājiem, kas smagi cietuši no Krievijas noteiktā embargo un piena iepirkuma cenu krituma pasaules tirgos, vēsta “Vz.lt”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Premjerministrs Aļģirds Butkevičs un zemkopības ministre Virgīnija Baltraitiene pirmdien Briselē tikušies ar Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu. Premjers informējis viņu, ka situācija Lietuvas piena nozarē ir ārkārtīgi sarežģīta, uzsverot, ka tai nepieciešama īpaša Eiropas Komisijas (EK) uzmanība, un aicinot kopīgiem spēkiem meklēt risinājumu.

Kā liecina izdevuma “Vz.lt” informācija, šīs tikšanās laikā Lietuva lūgusi ES šogad tai piešķirt vēl 50 miljonu eiro palīdzību. Pagājušajā nedēļā tika ziņots, ka Lietuva gatavojas lūgt atvēlēt piena nozarei 32 miljonus eiro. Galīgais lēmums par ES atbalsta apmēriem varētu tikt pieņemts novembrī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Premjers informējis komisāru, ka pati Lietuva šai jomā dara visu, kas ir tās spēkos, – intensīvi meklē jaunus tirgus un cenšas noregulēt attiecības piena ražošanas ķēdē.

“Esam pieņēmuši likumu, kas regulē piena tirgus attiecības starp ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem, izstrādājam arī labas gribas memorandu, kura mērķis ir veidot godīgas partnerattiecības starp visiem tirgus dalībniekiem un aizsargāt Lietuvas patērētāju intereses. Vienlaikus veicinām kooperāciju un daļu tiešmaksājumu atvēlam saistītajam atbalstam piena ražotājiem. Viņiem maksāsim arī maksimālo iespējamo pārejas laika nacionālo atbalstu,” pastāstījis Butkevičs.

Hogans šos centienus novērtējis ļoti atzinīgi un uzsvēris, ka piena nozares problēmas paredzēts apspriest 7.septembrī gaidāmajā ES dalībvalstu lauksaimniecības ministru padomes sēdē.

Lietuvas valdības vadītājs arī pateicies komisāram par 2014.gada nogalē piešķirto mērķfinansējumu piena ražotājiem 14 miljonu eiro apmērā, norādot, ka tas palīdzējis glābt daļu zemnieku no bankrota. Viņš uzaicinājis Hoganu apmeklēt Lietuvu, savām acīm novērtēt situāciju un uzklausīt, ko paši zemnieki stāsta par grūtībām, ar ko saskārušies.

Šā gada pirmajā pusē Lietuvas piena un piena produktu eksports kopumā sarucis par 33,4%, bet eksports uz Krieviju – par 92,1%. Arī piena pārstrādātāju apgrozījums sešos mēnešos krities par vairāk nekā trešdaļu.
Kā nesen norādīja Lietuvas Zemkopības ministrija, Lietuvas lauksaimnieki kopā ar pārējo Baltijas valstu lauksaimniekiem pēdējā laikā saņem viszemāko cenu visā Eiropas Savienībā – aptuveni par 25% zemāku par ES vidējo līmeni.

“Šā gada jūlijā vidējā svaigpiena cena Lietuvā bija tikai 20,7 eiro par 100 kilogramiem. Tā turpina kristies un saskaņā ar provizoriskiem datiem jūlijā bija aptuveni 20,1 eiro par 100 kilogramiem. Mazajiem piena ražotājiem tiek maksāts vēl mazāk – tikai aptuveni 15 eiro par 100 kilogramiem, bet tieši viņu mūsu valstī ir vairākums – aptuveni 74% saimniecību Lietuvā tur no vienas līdz piecām govīm. Lai gan pamazām to kļūst mazāk, piena saimniecību struktūras pārmaiņas nav ātrs process,” bija teikts ministrijas paziņojumā.
Cenšoties glābt savas valsts zemniekus, Lietuvas valdība jau šogad piena ražotājiem gatavojas izmaksāt pārejas laika nacionālo atbalstu – 18,2 miljonus eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.