Lietuva iesniedz Krievijai notu 1
Lietuvas Ārlietu ministrija trešdien izsaukusi Krievijas vēstnieku Viļņā Aleksandru Udaļcovu un iesniegusi viņam diplomātisko notu, kurā pausts satraukums par atkārtotām Krievijas jūras spēku darbībām, kas pārkāpušas suverēnās Lietuvas un citu valstu tiesības un brīvības Lietuvas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā Baltijas jūrā.
Pirmdien Krievijas karakuģi norādījuši sešiem civilajiem kuģiem Lietuvas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā mainīt kursu saistībā ar Krievijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā notiekošām kuģu mācībām. To fiksējis Lietuvas Bruņoto spēku Jūras spēku vadības centrs, kas veic pastāvīgu Lietuvas teritoriālo ūdeņu un ekskluzīvās ekonomiskās zonas novērošanu.
Reaģējot uz situāciju, patrulēt Lietuvas teritoriālajos ūdeņos un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā un fiksēt iespējamos pārkāpumus tika nosūtīts Lietuvas Jūras spēku kuģis “Dzūkas”, kas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā pamanīja un vizuāli atpazina divus Krievijas karakuģus un ar radiosakaru starpniecību izteica tiem brīdinājumu. Pirmdienas vakarā Krievijas kuģi pameta Lietuvas ekskluzīvo ekonomisko zonu un devās uz Krievijas ekskluzīvo ekonomisko zonu.
Lietuvas Ārlietu ministrija aicinājusi Krieviju konsekventi ievērot starptautisko tiesību normas un labu kaimiņattiecību principus un gādāt, la šādi incidenti neatkārtotos.
Lietuvas Jūras spēku kuģi Baltijas jūrā patrulēja līdz trešdienai, bet jaunus Krievijas karakuģus vai citus aizdomīgus objektus netika fiksējuši.
Šogad tas ir jau trešais gadījums, kad Krievijas karakuģi saistībā ar mācībām savas valsts ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā novirza Lietuvas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā esošos kuģus. 2015.gadā Lietuvas Jūras spēki fiksēja piecus tādus gadījumus.
Lietuvas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā atļauts iebraukt ārvalstu kuģiem, tostarp karakuģiem, bet tiem pienācīgā veidā jāievēro piekrastes valstu tiesības un pienākumi. Krievijas rīcība, kas traucē saimniecisko darbību Lietuvas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā, neatbilst starptautiskās jūras tiesību konvencijas nostādnēm un labu kaimiņattiecību principiem.
Lietuva Krievijas vēstniekam arī vēlreiz paudusi bažas par operacionāli taktisko raķešu kompleksu “Iskander” dislocēšanu Kaļiņingradas apgabalā un Krievijas lidmašīnu lidojumiem virs Baltijas jūras.
NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijas iznīcinātāji tikai laikā no 6. līdz 9.oktobrim vien 20 reizes cēlās gaisā, lai atpazītu un pavadītu Krievijas lidmašīnas, kas lidoja NATO valstu gaisa telpas robežu tuvumā.
Maskava pirms pāris mēnešiem ziņoja, ka uzaicinājusi NATO ekspertus uz Krieviju, lai apspriestu iespēju Baltijas jūras reģionā visām militārajām lidmašīnām lidot ar ieslēgtiem transponderiem, taču atsevišķas alianses valstis paziņoja, ka neplāno iesaistīties tehniska līmeņa sarunās ar Krievijas ekspertiem, un aicināja šo jautājumu risināt Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas formātā.